25.2 C
Czech
Středa 27. září 2023

Nejvyšší soud USA zrušil Bidenův plán na odpuštění studentských půjček

Nejvyšší soud USA udělil v pátek prezidentu Joe Bidenovi bolestivou porážku. Zablokoval jeho plán na zrušení dluhu studentských půjček ve výši 430 miliard dolarů. Tento krok měl přinést prospěch až 43 milionům Američanů a Biden by jím splnil předvolební slib.

Čína zvyšuje nákupy komodit od Ruska. Obchoduje v jüanech místo dolarů

Čína za poslední rok dramaticky zvýšila využívání jüanu k nákupu ruských komodit. Téměř všechny její nákupy ropy, uhlí a některých kovů od svého souseda jsou nyní vypořádány v čínské měně namísto v dolarech. Informovala o tom agentura Reuters a další servery.

Přechod na jüan, který má zaplatit za většinu obchodu s komoditami v hodnotě zhruba 88 miliard dolarů je důsledkem války na Ukrajině. Urychluje snahy Číny o internacionalizaci své měny na úkor dolaru, ačkoli se očekává, že přísné kontroly kapitálu omezí její globální roli.

V březnu se jüan – také známý jako renminbi – stal nejrozšířenější měnou pro přeshraniční transakce v Číně a poprvé předběhl dolar. Ukázaly to oficiální údaje, ačkoli jeho podíl jako globální platební měny zůstává malý – 2,5 % podle SWIFT ve srovnání s 39,4 % u dolaru a 35,8 % u eura.

Snaha o internacionalizaci čínské měny

Chi Lo, hlavní investiční stratég v BNP Paribas Asset Management v Hong Kongu, předpovídá dlouhodobý „efekt sněhové koule“. Podle něj se k „bloku RMB“ připojí další země, aby se snížilo riziko vystavení dolaru, „zvláště poté, co uvidí, co Amerikou vedené sankcionování Ruska způsobilo,“ řekl.

„Jde o velmi dlouhodobý vývoj, který se táhne do nadcházejícího jednoho nebo dvou, dokonce tří desetiletí,“ cituje Chi Lo agentura Reuters. „Prozatím a v dohledných několika letech si myslím, že obchod využívající RMB bude převážně využíván pro obchod s komoditami a energií.“

Navzdory snahám Pekingu o internacionalizaci jüanu, které začaly před více než deseti lety, byla tato měna při velkých čínských nákupech komodit používána pouze sporadicky. Většina globálních obchodů s ropou, plynem, mědí a uhlím se totiž oceňuje podle dolarových benchmarků.

Válka na Ukrajině přinesla změnu

To se začalo měnit loni, když se západní kupci vyhýbali nákupům ruského zboží tváří v tvář rostoucím sankcím po invazi Moskvy na Ukrajinu. Čínští kupci zasáhli, aby získali zlevněnou ropu, uhlí a hliník, čímž v roce 2022 zvýšili dovoz komodit z Moskvy o 52 % v hodnotovém vyjádření.

To pomohlo Číně ušetřit miliardy dolarů, když se její ekonomika snažila vzpamatovat z covidových lockdownů. Nákupy letos porostou, protože se čínská ekonomika zotavuje.

Celkové platby v přeshraničním mezibankovním platebním systému (CIPS), čínské alternativě k mezinárodnímu platebnímu systému SWIFT, vzrostly v roce 2022 meziročně o 21,5 % na 96,7 bilionu jüanů (14,02 bilionu dolarů), ukazují údaje čínské centrální banky.

Rusko není jedinou zemí obchodující v jüanu

Celosvětově používání jüanu nabírá na síle. Argentina minulý měsíc uvedla, že začne platit za čínský dovoz v jüanech, aby zmírnila tlak na své dolarové rezervy. V březnu francouzský TotalEnergies prodal Číně první náklad LNG vypořádaný v jüanech.

Posun začal v dubnu 2022 poté, co byly klíčové ruské banky odstraněny ze systému SWIFT po ruské invazi na Ukrajinu. Další roli sehrál cenový strop na ruský vývoz ropy.

„Veškerý námořní prodej ruské ropy do Číny se nyní od stanovení cenového stropu vypořádává v renminbi. Tím se vyřadí poslední malý počet bank, které nakládaly s americkými dolary,“ uvedl jeden z obchodních představitelů. „Obchodování v USD v režimu cenového stropu se stává nesmírně komplikovaným. Pro banky to znamená mnohem více práce s dodržováním předpisů,“ řekl dotyčný.

Americký dolar je světovou rezervní měnou od druhé světové války a hraje významnou roli ve světovém obchodu.

Sankce, které stlačily ruské dolarové měnové rezervy, „zvýšily vnímané riziko, že tato dluhová aktiva mohou být zmrazena tak, jak byla zmrazena pro Rusko,“ varoval miliardářský investor Ray Dalio v pořadu Julia La Roche 12. dubna.

Dokonce i francouzský prezident Emmanuel Macron – klíčový spojenec USA – varoval před „extrteritorialitou amerického dolaru“. V dubnovém rozhovoru pro Politico podle serveru Business Insider navrhl, že by Evropa měla snížit svou závislost na dolaru. Evropa „nebude mít čas ani zdroje na financování naší strategické autonomie a staneme se vazaly,“ pokud se napětí mezi USA a Čínou zvýší, řekl Macron Politico.

Při obchodních a jiných transakcích se obrátilo k jüanu pět zemí, – buď proto, aby se vyhnuly sankcím, nebo jako k alternativě k dolaru. Kromě Ruska je to také Brazílie, Argentina, Bangladéš a Írán.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.