V posledním licenčním kole v Iráku dominovaly čínské společnosti v nabídkovém řízení na projekty průzkumu těžby ropy a zemního plynu. Ministr ropného průmyslu této blízkovýchodní země potvrdil, že čínské firmy získaly čtyři nabídky a předčily tak ostatní mezinárodní konkurenty.
Vzhledem k zaměření na zvýšení domácí produkce energie mají udělené licence významný potenciál pro rozvoj iráckého uhlovodíkového sektoru.
Podle ministra ropného průmyslu „v tomto kole zvítězily především čínské společnosti, které získaly devět ropných a plynových polí, zatímco irácké kurdské společnosti KAR Group se podařilo získat dva projekty“. Tento úspěch je pro čínské energetické společnosti významný, podtrhuje jejich konkurenční výhodu na světovém trhu s ropou a zemním plynem.
Iraq’s oil and gas attract Chinese companies#Iraqhttps://t.co/DJiIyMgnjs
— The Pakistan Daily (@ThePakDaily) May 13, 2024
Američané nezabodovali
Jedním z pozoruhodných aspektů nabídkového řízení byla nepřítomnost hlavních amerických ropných společností mezi vítěznými uchazeči. Navzdory nedávným schůzkám na vysoké úrovni mezi iráckými představiteli a americkými energetickými společnostmi se v tomto kole nepodařilo získat zakázky žádné americké firmě. Tento výsledek podtrhuje rostoucí vliv čínských společností v energetickém sektoru regionu.
Mezi úspěšnými nabídkami získala čínská společnost National Offshore Oil Corp. (CNOOC) klíčový projekt na rozvoj bloku 7 pro průzkum ložisek ropy, který zahrnuje klíčové provincie ve středním a jižním Iráku. Kromě toho další čínské subjekty, jako například ZhenHua, Anton Oilfield Services a Sinopec, získaly nabídky na rozvoj různých ropných polí v několika regionech země.
Irák usiluje o zvýšení kapacity těžby plynu, aby podpořil místní výrobu elektřiny. Panují však obavy, protože některá pole bohatá na plyn neobdržela žádné nabídky. To by mohlo potenciálně ovlivnit snahu Iráku zvýšit těžbu plynu a snížit závislost na dovozu ze sousedních zemí.
I přes problémy, jako jsou nevýhodné smluvní podmínky a přetrvávající bezpečnostní problémy, je Irák i nadále odhodlán přilákat mezinárodní investice do svého ropného a plynárenského odvětví. Úspěch čínských společností při získávání klíčových projektů signalizuje změnu situace v iráckém energetickém průmyslu, což má dopad jak na regionální dynamiku, tak na globální energetické trhy.