Více
  24.9 C
  Czech
  Středa, 17 srpna, 2022

  Čínský online obchod Shein čelí kritice. Podle průzkumu pracují někteří dělníci v jeho továrnách 75 hodin týdně

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Švýcarská nezisková organizace Public Eye zveřejnila o víkendu report o porušování pracovních práv v továrnách čínského online módního obchodu Shein. Dělníci z výroben v čínském regionu Guangzhou dle něj pracují i 75 hodin týdně a volno mají jeden den za měsíc. Takové podmínky však odporují lidským právům a pracovním regulacím. Uvedl to server BBC.

  Dělníci některých dodavatelů čínského online obchodu Shein v regionu Guangzhou pracují i 75 hodin týdně. Volno si pak mohou dopřát jednou za měsíc. Je na ně totiž kladen tlak, aby oblečení vyráběli co nejrychleji. Zároveň si ale přejí vydělat co nejvíce peněz, jelikož jsou placení od kusu oblečení.

  Pracovní podmínky je pak v počtu hodin nijak neomezují, což je ale proti tamnímu pracovnímu právu. Podle něj nesmí pracovní doba přesáhnout 40 hodin týdně. Pracovníci navíc musí mít volno alespoň jeden den v týdnu.

  O pracovních podmínkách čínského online obchodu, který využívá nezávislé dodavatele, informovala o víkendu švýcarská nezisková organizace Public Eye. V Číně si najala reportéry, jelikož měla na výrobu oblečení ze stránek Shein dlouhodobé podezření. Společnost v reakci na investigaci odpověděla, že bere problémy dodavatelského řetězce vážně a zahájí proto vlastní průzkum. Uvedl to server BBC.

  Rerpotéři najatí neziskovou organizací navštívili 17 továren Shein a její mateřské společnosi Toetop. Mluvili s deseti pracovníky z šesti různých výroben. Ti většinou za prací přicházejí z jiných regionů Číny a jejich jediným cílem je vydělat co nejvíce peněz. Podle jednoho z reportérů sice za jeden kus oblečení dostanou méně než v jiných částech země, na druhou stranu po nich ale není vyžadována příliš kvalitní práce.

  Fast-fashion výrobky obchodu Shein čelí kritice kvůli znečišťování planety

  V reportu pak průzkumníci popisovali také výrobní prostory, které se často nacházely v obytných domech. Některé z nich pak neměly nouzové východy, ani okna. „Nechci si představovat, co by se stalo, kdyby tam vypukl požár,“ okomentoval podle serveru The Business of Fashion zjištění jeden z reportérů.

  „Po přečtení reportu jsme si okamžitě vyžádali jeho kopii a po jeho posouzení okamžitě zahájíme investigaci,“ dodali k situaci zástupci online obchodu Shein.

  Online obchod Shein při svém prodeji spoléhá na velkých počet malých dodavatelů. Ti vždy vyrobí pouze několik kusů jednoho výrobku. Následně počkají, jak se mu bude na stránkách obchodu dařit a po případné extra objednávce Shein vyrobí další.

  Takový způsob výroby fast-fashion oblečení však čelí kritice, jelikož způsobuje ještě větší znečištění planety a plýtvání oblečení. Produkty si totiž nikdo koupit nemusí, automaticky navíc nutí k nadprodukci nekvalitního zboží.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama