Miliardář Elon Musk rozpustil správní radu Twitteru a jmenoval se generálním ředitelem společnosti. Její zaměstnanci se připravují na první kolo propouštění, které by mohlo postihnout 25 procent z nich. Musk tuto funkci bude vykonávat dočasně a sám zvolí vlastní správní radu. Informovala o tom stanice BBC News a server Euronews.
Miliardář Elon Musk rozpustil správní radu Twitteru a jmenoval se jediným ředitelem společnosti. Nyní už tedy stojí v čele pěti velkých firem, a sice Tesla, SpaceX, Neuralink, Boring Company a Twitter.
Musk tuto pozici bude podle informací televize BBC vykonávat pouze dočasně, dokud nejmenuje vlastní správní radu. Tuto informaci ovšem neupřesnil a další detaily neposkytl.
Podle webu Euronews si Musk v návaznosti na svůj krok v kolonce životopisu na twitterovém profilu zadal „Chief Twit“.
Elon Musk dissolves Twitter's board of directors https://t.co/7U0z4Cum9e
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 31, 2022
Generální manažer Twitteru Nick Caldwell ve svém životopisu naopak uvedl, že již není součástí společnosti.
Minulý týden Musk propustil vedení Twitteru v čele s generálním ředitelem společnosti Parag Agrawalem. Pokračuje tak v reformách nejvlivnější sociální sítě, kterou používají politici, novináři, vědci i celebrity.
Další kolo propouštění se podle BBC odkazující na informace The Washington Post blíží. Připravují se na něj zaměstnanci Twitteru, přičemž by se mohlo dotknout 25 procent z nich.
Ohrožení národní bezpečnosti
Musk již nyní informoval o změnách na samotné sociální síti, například ve způsobu ověřování účtů. Vedle profilů politiků, novinářů a dalších známých osobností se objevuje modrá fajfka. Ta značí, že se jedná o profily oficiální. Není však vyloučeno, že v budoucnu si tyto značky budou moci lidé koupit.
Muskovo převzetí Twitteru za 44 miliard dolarů s obavami sledují média a světové vlády, zejména ta americká. Musk chce totiž přepracovat způsob šíření informací na sociální síti, a to také od státních médií a politiků.
Miliardář je zastáncem absolutní svobody slova. Již dříve však naznačil, že to bude mít své hranice.
Také panují obavy o národní bezpečnost, před čímž varoval americký demokratický senátor Chris Murphy. On požádal vládu, aby prozkoumala dopady dohody o převzetí Twitteru na národní bezpečnost, protože druhým největším akcionářem sociální sítě se stal princ Saúdské Arábie Alwaleed bin Talal.
Mezi Amerikou a Saúdskou Arábii v poslední době panují napjaté vztahy. „Měli bychom se obávat, že Saúdové, kteří mají jasný zájem potlačit politické projevy a ovlivnit politiku v USA, jsou nyní druhými největšími vlastníky velké platformy sociálních médií,“ tweetnul Murphy.