18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Evropská centrální banka snížila úrokové sazby, poprvé za posledních 5 let

Evropská centrální banka (ECB) provedla dlouho očekávané snížení úrokových sazeb a vzdálila se tak od rekordní úrovně. Navzdory výraznému poklesu celkové inflace však banka nenaznačila, že by bylo na obzoru další snižování.

Rozhodnutí ECB snížit úrokové sazby přichází po měsících, kdy takový krok signalizovala. Tento krok je považován za reakci na výrazný pokles celkové inflace. Na rozdíl od některých očekávání však banka nepředpokládá zahájení cyklu snižování sazeb.

„Přestože celková inflace výrazně poklesla, neočekává se, že by následoval cyklus snižování sazeb,“ uvedl mluvčí ECB. Toto prohlášení naznačuje, že banka zaujímá opatrný přístup k měnové politice, a to i přes zmírnění inflačních tlaků.

„Rada guvernérů bude při určování vhodné úrovně a délky trvání restrikce i nadále postupovat v závislosti na datech a na jednotlivých zasedáních,“ uvedla ECB v prohlášení. „Rada guvernérů se předem nezavazuje k určitému vývoji sazeb.“

Rizika pro hospodářskou stabilitu?

Tímto rozhodnutím začíná ustupovat od bezprecedentního přívalu zvyšování sazeb nasazeného k potlačení historicky nejhoršího cenového skoku v eurozóně. Tento krok, který ECB posouvá v uvolňování měnové politiky před Federální rezervní systém a Bank of England, by také mohl pomoci oživit ekonomiku dvaceti zemí po dvou letech stagnace a mírné recese.

Rozhodnutí ECB budou pravděpodobně bedlivě sledovat investoři a analytici. Spoléhají se na politické signály banky, podle nichž se řídí jejich očekávání ohledně vývoje ekonomiky eurozóny. Neochota banky zavázat se k dalšímu snižování sazeb naznačuje, že i přes nedávné zmírnění inflace vidí potenciální rizika pro hospodářskou stabilitu.

Krok ECB je součástí širšího posunu v globální měnové politice, kdy se centrální banky po celém světě potýkají s výzvou vyvážit hospodářský růst s potřebou udržet inflaci na uzdě. Opatrný postoj banky naznačuje, že upřednostňuje stabilitu před krátkodobým růstem. To je strategie, která bude pravděpodobně určovat její politická rozhodnutí v nadcházejících měsících.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ