20.9 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská komise představila nový přísnější plán boje proti změně klimatu

Evropská komise přitvrdila ve svém plánu porazit klimatickou změnu. Ve středu oznámila nové kroky, které mají vést k uhlíkové neutralitě evropského bloku do roku 2050. Legislativu však ještě musí schválit 27 členských států a Evropský parlament. Uvedl to server BBC.

Zavedení přísnějších pravidel proto může trvat roky. Čelí navíc kritice jak automobilového průmyslu nebo industriálních států, tak některých environmentálních organizací.

Nový plán Evropské komise nese název Fit for 55. Odkazovat má na cíl dosáhnout do roku 2030 redukce emisí o 55 procent v porovnáním s jejich úrovní v 90. letech minulého století. Kroky oznámené ve středu exekutivou Evropské unie (EU) jsou však mnohem podrobnější.

Obsahují například danění leteckého paliva nebo potencionální zákaz aut na benzín a naftu v následujících 20 letech. Oznámené body ale čelí kritice například kvůli tomu, že více zasáhnou státy závislé na uhlí jako například Polsko. Nejspíše také zapříčiní zvýšení ceny za energie.

I když by měla firmám v přechodu k udržitelnější budoucnosti EU finančně pomoct, obávají se někteří, že takové gesto stačit nebude. Pro podobnou legislativu týkající se globálního oteplování je důležité, aby byla jak účinná, tak realistická a nedestabilizovala ekonomiku.

„Tím, že budeme jednat nyní, můžeme změnit naše chování a vybrat si lepší, zdravější a více prosperující cestu k budoucnosti,“ uvedla prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen. Evropští komisaři však budou s novým plánem muset čelit také kritice environmentalistů.

Ničivé požáry a hurikány odhalují jen část toho, co nás čeká, varuje von der Leyen

Například známá bojovnice za klima Greta Thunberg pronesla, že dokud EU „neroztrhá své dosavadní návrhy, pak nemá svět šanci udržet globální oteplování pod 1,5 stupně Celsia“. Vědci také trvale upozorňují, že pokud státy nepodniknou radikální kroky ke snížení emisí skleníkových plynů, nemají šanci globální oteplování zastavit.

„Obrovské požáry a hurikány, které jsme za posledních pár týdnů viděli, jsou jen malou ukázkou toho, jak by mohla vypadat naše budoucnost,“ řekla také novinářům prezidentka Evropské komise.

Mezi nově oznámená pravidla patří například přísnější omezení na emise z výfukových plynů, danění leteckého paliva, rozvoj obnovitelné energie nebo rychlejší obnovování domů pro udržitelnější bydlení. Kontroverzní je krok usilující o takzvaný „uhlíkový hraniční tarif“.

Jedná se o daň, kterou by musely platit firmy dovážející zboží do EU a nesplňující její požadavky na udržitelné zboží. Není však jisté, zda by Světová obchodní organizace neodsoudila takový počin jako protekcionismus. Politika by také nejspíše zapříčinila vyšší ceny oceli, hliníku nebo betonu. Na druhou stranu by ochránila firmy, které legislativu EU dodržují.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ