21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Jerome Powell: Zvýšená inflace není jediným rizikem, kterému čelíme

Federální rezervní systém pokračuje v hledání křehké rovnováhy mezi podporou hospodářského růstu a řízením inflace. Nedávná prohlášení představitelů Fedu osvětlují jejich opatrný přístup. Navzdory solidnímu tempu expanze americké ekonomiky přetrvávají obavy o dosažení cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace.

Evropští energetičtí migranti prchají na jih, aby unikli zimě

Softwarový vývojář Victor Varlamov se každé ráno přihlásí do práce na slunném španělském ostrově u afrických břehů. Vyhlídka na účty za topení ho přiměla opustit svůj domov v Polsku. Článek přinesla agentura Reuters či server Business Live.

Victor Varlamov není sám, kdo prosazuje teplejší a levnější způsob života. Turistické agentury po celé jižní Evropě se chopily krize životních nákladů jako šance. Lidem žijícím v severnějších zemích nabízejí výhody zimování v zahraničí.

Padesátiletý Varmalov se spolu s manželkou a dospívající dcerou před dvěma měsíci přestěhoval z polského pobřeží Baltského moře na Gran Canarii. Na španělských Kanárských ostrovech plánuje zůstat i v následujících měsících.

„Hospodářská krize, a hlavně válečná situace mě sem dotlačily,“ řekl Varmalov, který je původem Rus.

Ruská invaze na Ukrajinu v únoru vyhnala některé ceny energií na rekordní úroveň. Došlo sice k nějakém poklesu, ale pravděpodobně i nadále zůstanou ceny vysoké, stejně tak inflace.

Ušetří a polední pauzy tráví na pláži

Před odjezdem z Gdaňsku, kde žije od roku 2016, Varmalov spočítal, že by mohl ušetřit 250 eur (cca 6250 Kč) na nájemném každý měsíc a zaplatit 140 eur (5300 Kč) za všechny služby a internet, místo 200 eur (5000 Kč), které platil v Polsku jen za elektřinu.

To, co nyní ušetří, utrácí za jídlo, píše server Business Live. Také si užívá procházky po pláži v poledních přestávkách. „Skutečnost je lepší než moje očekávání,“ říká.

Regionální vláda Kanárských ostrovů, kde je průměrná zimní teplota 20 stupňů Celsia, zahájila v září kampaň na sociálních sítích, aby přilákala pracovníky na dálku, jako je Varmalov, a důchodce ze zemí včetně Británie, Německa a Švédska.

„Není žádným tajemstvím, že to bude zima velké ekonomické nejistoty v Evropě. Ale na Kanárských ostrovech chceme situaci zvrátit,“ řekla Yaiza Castilla, regionální šéfka cestovního ruchu. Popsala ostrovy jako „ekonomické útočiště“.

Potenciál vidí i další jihoevropské země

Řecký ministr cestovního ruchu v září navštívil Rakousko a země severní Evropy, jako je Švédsko, aby „proměnil tuto obrovskou energetickou krizi sužující Evropu v příležitost“.

Portugalská turistická rada také vedla podobnou kampaň a její šéf Luis Araujo řekl, že očekávání zimních turistů ze severní Evropy jsou „velmi pozitivní“. Údaje o cestovním ruchu podporují jeho optimismus.

Údaje shromážděné pro agenturu Reuters vyhledávačem pronájmů domů HomeToGo ukázaly, že ve srovnání s loňským rokem vzrostl počet vyhledávání ze zemí jako je Británie, Německo a Nizozemsko o 36 %, 13 % a 3 % u zimního ubytování ve Španělsku, Řecku a Portugalsku.

Gabriel Escarrer, generální ředitel španělského hotelového řetězce Melia, uvedl, že lidé si tuto zimu rezervují apartmány na Kanárských ostrovech na dva nebo tři měsíce. Je zde prý pozoruhodná přítomnost skandinávských návštěvníků.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.