25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská centrální banka snížila úrokové sazby, poprvé za posledních 5 let

Evropská centrální banka (ECB) provedla dlouho očekávané snížení úrokových sazeb a vzdálila se tak od rekordní úrovně. Navzdory výraznému poklesu celkové inflace však banka nenaznačila, že by bylo na obzoru další snižování.

Ceny plynu v Evropě klesly na úroveň před válkou na Ukrajině

Ceny zemního plynu klesly na úroveň před válkou na Ukrajině, uvedla televize CNBC. Důvodem jsou neobvykle vysoké teploty v zimním období, díky čemuž došlo ke snížení spotřeby a poptávky. Evropská unie (EU) navíc naplnila své zásobníky na topnou sezónu. Zásoby plynu po skončení zimy zůstanou podle odborníků na zdravé úrovni, napsal list The Guardian.

Ceny zemního plynu na evropském trhu klesají již od poloviny prosince. Dnes se tato komodita v Nizozemsku prodávala za cenu menší než 77 eur na megawatthodinu, což je úroveň před začátkem války na Ukrajině v únoru.

Důvodem tohoto poklesu jsou neobvykle vysoké teploty v zimním období, což vedlo k nižší spotřebě zemního plynu, a tedy i poptávce. Na výrobě energie se navíc větší mírou podílejí větrné elektrárny, díky čemuž se spotřebovává méně plynu.

Bankovní investiční společnost Goldman Sachs podle CNBC předpověděla propad cen zemního plynu na evropském trhu již v listopadu. Evropské státy totiž dočasně vyřešily dodávky této komodity.

The Guardian připomněl, že členským státům EU se podařilo naplnit zásobníky na 96 procent, což vedlo k neúspěchu ruského prezidenta Vladimira Putina vygradovat v Evropě energetickou krizi.

Podle Gas Infrastructure Europe jsou nyní zásobníky zaplněny na 83,2 procenta své kapacity. To je stále nad cílem 80 procent stanoveným v listopadu.

Žádné černé scénáře pro příští zimu

Analytik trhu s energiemi John Kemp se domnívá, že zásobníky zůstanou po této zimě zaplněny na „velmi příjemné“ úrovni. Propad na „velmi kritickou“ úroveň podle jeho slov nehrozí. Také tohle se pozitivně odrazí v celkových cenách zemního plynu.

„Vzhledem k tomu, že EU dováží část plynu na základě dlouhodobějších smluv s pevnou cenou, reálný dopad na účet za dovoz není tak výrazný,“ vysvětlil hlavní ekonom Goldman Sachs Holger Schmieding.

„Protože jsou ceny elektřiny do značné míry stále spojeny s cenami plynu, celková bolest vysokých cen a úleva od jakékoli korekce může být výraznější, než naznačuje obecné pravidlo,“ dodal dále Schmieding.

EU se navíc minulý týden dohodla na dočasném mechanismu pro krocení nadměrných cen zemního plynu. V platnost vstoupí 15. února. Mechanismus zastropuje ceny plynu, pokud TTF překročí tři dny po sobě cenu 180 eur za megawatthodinu.

To samé platí také pro zkapalnělý zemní plyn (LNG). Pokud ceny klasického plynu přesáhnou LNG o 35 eur a více ve třech po sobě jdoucích dnech, mechanismus zastropování se spustí.

Válka na Ukrajině vyhnala ceny zemního plynu extrémně vysoko. Vrcholu na evropském trhu dosáhly v srpnu, když překonaly 345 eur za megawatthodinu. Ceny přiživovala panika z nedostatku plynu na zimu.

Ruský energetický gigant Gazprom kontrolovaný Kremlem navíc Evropě „utahoval kohoutky“ kvůli údajným opravám na ropovodu Nord Stream 1. To vedlo k nestabilitě na evropském trhu se zemním plynem.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.