25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Inflace na Filipínách je nejvyšší od roku 2008. Zdražují hlavně potraviny

Filipínský statistický úřad uvedl, že inflace v zemi dosáhla 14letého maxima. Důvodem jsou zejména zvyšující se ceny potravin. Filipínská vláda chce prosadit opatření v podobě domácího pěstování plodin pro zmírnění inflačních tlaků. Centrální banka nejspíše zvýší úrokové sazby. Informovala o tom stanice CNBC a agentura Reuters.

Podle zprávy Filipínského statistického úřadu, na níž upozornila stanice CNBC, zrychlila v listopadu inflace na Filipínách v meziročním srovnání o 8 procent, což je nejvíce od roku 2008. Údaje překonaly odhady agentury Reuters, která predikovala inflační zrychlení na 7,8 procenta.

V říjnu přitom ještě inflace dosahovala 7,7 procenta. Takto výrazný nárůst stimulovaly zejména vysoké ceny potravin, jejichž produkci snížily nedávné tajfuny. Slabší úrodu zaznamenali zemědělci pěstující zeleninu, rýži a ovoce.

„Vláda neustále zavádí cílené dotace a slevy, aby dopady vyšších cen základního zboží, hlavně pro zranitelná odvětví a nízkopříjmové osoby, zmírnila,“ uvedl v samostatném prohlášení filipínský Národní úřad pro hospodářský rozvoj (NEDA).

Generální tajemník NEDA Arsenio M. Balisacan uvedl, že Filipíny zvýší domácí produkci potravin ve snaze inflační tlaky zmírnit.

Filipíny zvýší úroky

Stratég banky JPMorgan Kerry Craig přiznal, že problém s inflací na Filipínách není překvapivý. Domnívá se, že růst cen je tažen hlavně tlaky na straně nabídky spíše než vzrůstem poptávky.

„Vzhledem k tempu inflace je pravděpodobné, že později v tomto měsíci přijde řada na zvýšení úrokových sazeb,“ myslí si Craig. Filipínská centrální banka letos zvýšila úroky celkem šestkrát.

S tím souhlasí také ekonom ING Nicholas Mapa. Centrální banka podle něj může zvýšit úroky v polovině prosince o 50 bazický bodů. Tím by se základní sazba úroků dostala na 5,5 procenta.

Zvyšování úrokových sazeb zdražuje půjčky. Lidé si proto tolik nepůjčují a méně utrácejí. Snižující se poptávka pak krotí inflaci. Tato metoda má ovšem vedlejší účinky v podobě zpomalování ekonomiky a zvyšování hrozeb recese.

Ekonom Aris Dacanay z HSBC Global Research potvrdil, že očekává zvyšování úroků na Filipínách i přesto, že centrální banka predikuje pro rok 2023 zpomalování inflace. Pokusí se tak eliminovat hrozby sekundárních efektů vyšších cen potravin.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.