Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 13 srpna, 2022

  Investoři Twitteru podali na Elona Muska hromadnou žalobu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Miliardář Elon Musk čelí hromadné žalobě investorů Twitteru. Obviňují jej ze vzniklého chaosu na ředitelství Twitteru v San Franciscu. Údajně se snažil zmanipulovat trh a snížit cenu akcií společnosti, aby obrátil kupní nabídku v hodnotě 44 miliard dolarů za platformu ve svůj prospěch. Napsal o tom sever BBC a Reuters. 

  Investoři v čele s William Heresniakem podali u Okresního soudu pro severní okres Kalifornie tento týden hromadnou žalobu na miliardáře Elona Muska, píše web BBC News

  Podle nich vytvořil Musk v ředitelství Twitteru v San Franciscu chaos tím, že se pokusil snížit cenu akcií společnosti, zmanipulovat trh a obrátit tak dohodu o koupi platformy za 44 miliard dolarů ve svůj prospěch. 

  Musk podle investorů profitoval z odkladu zveřejnění svého podílu ve společnosti. Za absenci snahy Muskovo chování prošetřit obžalovali také Twitter. Náhradu škody však nepožadují, upozorňuje Reuters

  Muskovi příspěvky na profilu, jehož na Twitteru sleduje více než 95 milionů účtů, označili investoři za „zavádějící”. Mezi tyto příspěvky patřil tweet, v němž Musk informuje o pozastavení akvizice kvůli prošetření falešných účtů na síti. Muskovo prohlášení vyvolalo propad akcií Twitteru o 10 procent a pobouření mezi investory.

  „Tweet z 13. května představoval snahu zmanipulovat trh s akciemi Twitteru,” stojí v obžalobě.

  Propad tržní hodnoty Twitteru

  Musk pokračoval obviněním generálního ředitele společnosti Paraga Agrawala z toho, že odmítl doložit skutečný podíl denních aktivních falešných účtů na sociální síti. Svůj tlak přitom stupňoval. Agrawala ale tvrdil, že je menší než 5 procent. Šéf Tesly uvedl 20 procent a více. Není jasné, jak k takovému číslu došel. 

  Muskovo jednání vedlo k propadu tržní hodnoty Twitteru. Podnikatel nabízel dle dohody 54,20 dolaru za akcii. Jejich současná cena je však o 27 procent nižší. 

  Investoři a analytici již dříve spekulovali, že se Musk pokusí snížit kupní cenu platformy, případně se z dohody vymanit. Začátkem měsíce miliardář sdělil, že odkoupení platformy za nižší cenu skutečně „není vyloučeno”. 

  Floridský penzijní fond tvrdí, že dohoda mezi Muskem a Twitterem nemůže být naplněna do několika měsíců. Šéf Tesly podle instituce uzavřel dohody s předními akcionáři. Floridský penzijní fond se však odvolává na zákon ve státě Delaware, kde je Twitter veden. Podle této legislativy by dohoda neměla být dokončena před rokem 2025. 

  Investoři mimo jiné upozorňují na pokles hodnoty akcií elektromobilky Tesla. Musk použil akcie firmy jako zálohu pro půjčky v rámci investice do Twitteru. Nenachází se údajně v pozici, aby firmu odkoupil za dohodnutou částku.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama