26.3 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Vyhladovíme Putinův režim. Státy ze skupiny G7 zakážou dovoz ruského zlata

Spojené království, Spojené státy, Kanada a Japonsko zakážou dovoz ruského zlata. Chtějí tak nechat vykrvácet ruskou ekonomiku a zasáhnout schopnost Kremlu financovat více než čtyři měsíce trvající válku na Ukrajině. Také chtějí, aby se k zákazu přidaly další členské státy. Informovala o tom stanice BBC News a deník Business Standard.

Spojené království, USA, Kanada a Japonsko přestanou dovážet ruské zlato. Představitelé těchto států se na tom dohodli na summitu členských států G7 v Německu. Informovala o tom stanice BBC.

Britský premiér Boris Johnson řekl, že tento krok „zasáhne srdce Putinovy válečné mašinerie“.

Americký prezident Joe Biden navrhl, aby se k zákazu dovozu zlata z Ruska připojily další členské státy ze skupiny G7, Německo, Francie a Itálie.

Londýn je hlavním globálním obchodním centrem se zlatem. Odstřihnutí Ruska, byť jen od tohoto trhu, bude mít pro Kreml dalekosáhlý dopad. Zásadně ovlivní schopnost Putina získávat finanční prostředky k válce na Ukrajině.

Biden na Twitteru napsal, že zákaz dovozu ruského zlata skupina G7 oznámí společně. „Skupina G7 společně oznámí, že zakáže dovoz ruského zlata. Tento export přináší Rusku desítky miliard dolarů,“ potvrdil Biden.

„Opatření, které jsme dnes rozhodli, přímo zasáhne ruské oligarchy,“ citoval deník Business Standard Johnsona.

Rusko v platební neschopnosti

Zákaz dovozu zlata z Ruska by měl být podle nejmenovaného amerického činitele oznámen na tiskové konferenci dnes po summitu skupiny G7.

Opatření se bude týkat výtězného, případně upraveného zlata. Sankce naopak nepostihnou zlato, které již Rusko dávno vyvezlo.

„Musíme Putinův režim vyhladovět. Spojené království a naši spojenci právě tohle dělají,“ pokračoval Johnson.

Podle německého statistického úřadu Destatis Rusko vyprodukovalo v loňském roce 363,5 tuny zlata. To bylo druhé nejvyšší množství od roku1998. Ruský export zlata měl v roce 2021 hodnotu 15,2 miliardy dolarů.

Státy G7 společně s dalšími zeměmi uvalily na Rusko tvrdé sankce. Díky nim se Rusko poprvé od roku 1998 ocitlo v platební neschopnosti. To může uškodit prestiži Kremlu a prohloubit nedůvěru v ruskou ekonomiku.

Rusko to ovšem popírá. Obnos na zaplacení 100 milionů dolarů za úroky z dluhopisů má. Zablokování platby bankou Euroclear není podle mluvčího Kremlu Dmitry Peskova problémem Ruska.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.