Více
  19.9 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Katalánsko investuje 2,5 milionu eur do založení vlastní vesmírné agentury

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Přestože Katalánsko čelí vyhlídce dalšího lockdownu, regionální vláda oznámila, že investuje 2,5 milionu eur do založení vlastní vesmírné agentury a dalších 18 milionů eur do vypuštění šesti satelitů. Informoval o tom Guardian.

  Katalánský ministr pro digitální politiku Jordi Puigneró uvedl, že je v plánu, aby se Katalánsko stalo producentem i spotřebitelem digitálních technologií. Předpověděl, že agentura vytvoří do čtyř let 1 200 pracovních míst a příjem 300 milionů eur. Za každé investované euro bude dle něj návratnost 15 eur.

  Jordi Puigneró, ministr pro digitální politiku, na výstavě robotiky v roce 2019.

  Katalánská vláda tvrdí, že potřebuje satelity k rozšíření pokrytí 5G sítě. Očekává se, že satelity budou vypuštěny příští rok.

  Ministr odmítl tvrzení, že založení vesmírné agentury, kterou nazval „katalánská NASA“, bylo nad rámec zákonných kompetencí regionální vlády. Uvedl, že Španělsko řídí oblast do nadmořské výšky 50 km. Katalánské satelity ale budou 2 000 km nad zemí.

  „Vesmír je jako mezinárodní voda,“ řekl.

  Toto překvapivé oznámení přichází v období prudkého nárůstu případů onemocnění covid-19 a zvažování dvoutýdenního lockdownu. Na Twitteru se setkalo nejen z tohoto důvodu s negativními komentáři. „Jste úplně mimo realitu. Toto již na evropské úrovni existuje zdarma a říká se tomu Copernicus,” stálo v jednom z tweetů.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama