26.3 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Nejvyšší soud USA zrušil Bidenův plán na odpuštění studentských půjček

Nejvyšší soud USA udělil v pátek prezidentu Joe Bidenovi bolestivou porážku. Zablokoval jeho plán na zrušení dluhu studentských půjček ve výši 430 miliard dolarů. Tento krok měl přinést prospěch až 43 milionům Američanů a Biden by jím splnil předvolební slib.

USA: 71 % zaměstnanců tvrdí, že růst jejich mezd nedrží krok s inflací

Téměř tři ze čtyř zaměstnanců v USA tvrdí, že životní náklady převyšují jejich platy a mzdy. To jsou výsledky průzkumu sponzorovaného Bank of America, který byl v úterý poprvé sdílen se CNN. Jedná se o 58% nárůst oproti únoru. Informaci přineslo i zpravodajství CBS News.

Průzkum, o kterém informovalo CNN, byl proveden v červenci. Uvádí, že polovina zaměstnanců účastnících se plánu 401(k) v posledních šesti měsících podnikla kroky, aby se vyrovnali s finanční zátěží. 401(k) plán je americký daňově zvýhodněný penzijní plán.

21 % z nich uvádí, že využívají nouzové úspory, aby zaplatili účty. 21 % pracuje více hodin, 20 % hledá lépe placenou práci. A 6 % z nich se uchyluje k výběru hotovosti ze svého penzijního spoření.

Mzdy rostou, ale ne dost

I když růst mezd během pandemie vzrostl nejvíce za poslední roky, zaměstnanci tvrdí, že jejich výdělky nedrží krok s nejvyšší inflací za poslední desetiletí. „Trh práce je velmi silný, tempo růstu mezd je nejlepší za zhruba 20 let, ale inflace je nejvyšší za 40 let,“ řekl řekl pro CBS News Greg McBride, hlavní finanční analytik Bankrate. „Mnoho domácností tedy zaznamenává zvýšení platů, které by za normálních okolností vypadalo dobře, ale místo toho jsou zavaleny vyššími výdaji.“

Průzkum Bank of America zjistil, že navzdory tomu, že jsou zaměstnáni, je 62 % pracovníků ve stresu ohledně svých financí.

„Hlavním přispěvatelem k tomuto stresu je inflace,“ řekla Lorna Sabbiaová, ředitelka sekce pro penze a osobní majetek v Bank of America.

Zjištění vykreslují obraz pracovní síly, která je pod značným finančním tlakem. A to navzdory důkazům o prosperujícím trhu práce a odolných spotřebitelských výdajích.

Trh práce zažívá boom

Vysoká inflace nahlodává výplaty a kazí náladu spotřebitelů. Přestože ceny benzínu v posledních měsících poklesly, ceny potravin, nájemného a energií zůstávají vysoké.

Celkově spotřebitelské ceny v srpnu meziročně vzrostly o 8,3 %, uvádí Bureau of Labor Statistics. To není daleko od 40letého maxima 9,1 % stanoveného v červnu.

Trh práce naopak zažívá boom, alespoň prozatím. Míra nezaměstnanosti v červenci klesla na 3,5 %, což je nejnižší úroveň od roku 1969. Nábor zaměstnanců zůstává silný a propouštění je relativně neobvyklé. Přesto i Federální rezervní systém varuje před ztrátou pracovních míst, zatímco se pokouší bojovat s vysokou inflací masivním zvyšováním úrokových sazeb.

Finanční zdraví dosáhlo pětiletého minima

Procento zaměstnanců, kteří se cítí finančně dobře, kleslo v průzkumu Bank of America na 44 %. To je nejnižší úroveň za pět let a výrazně pod únorovou úrovní 57 %.

Zhoršení bylo výraznější u menšin. Jen 32 % černošských zaměstnanců uvedlo, že se cítí finančně dobře, oproti 50 % v únoru. Každý třetí hispánský zaměstnanec uvedl, že se cítí finančně dobře, což je pokles ze 47 % v únoru.

Nejvíce se zhoršilo hodnocení finančního zdraví mezi mladšími Američany. Generace Z a mileniálové (ve věku 18 až 44 let) zaznamenaly pokles o 15 procentních bodů ve srovnání s 10 body u osob ve věku 55 let a více.

Mnoho Američanů uvažuje o změně zaměstnání

Průzkum Bank of America zjistil, že 21 % zaměstnanců uvažuje o změně zaměstnání a 9 % to už udělalo. Hlavními důvody byly kompenzace, syndrom vyhoření a rovnováha mezi pracovním a soukromým životem.

Ekonomika bude pravděpodobně klíčovým tématem letošních podzimních voleb v polovině období. Pouze jeden ze čtyř Američanů tvrdí, že ekonomika je v „dobrém“ nebo „výborném“ stavu. Uvádí to výsledky průzkumu Washington Post/ABC News zveřejněné o víkendu. Asi tři ze čtyř Američanů tvrdí, že ekonomika buď „není moc dobrá“, nebo je „špatná“.

Neplacení účtů za energie

Vysoké ceny energií nadále vrhají stín na ekonomiku. Američané jsou v šoku, protože vysoké ceny zemního plynu a uhlí spolu s vysokou poptávkou uprostřed letošních veder zvýšily jejich účty za energie.

Samostatná zpráva Bank of America zjistila, že průměrná měsíční platba za energie vzrostla v srpnu meziročně o 16,3 %.

Účty za energie se vyšplhaly natolik, že některé rodiny mají potíže s placením. 17 % domácností buď zmeškalo, nebo provedlo pozdní platbu za energie. Toto číslo se zvyšuje na 25 % u těch, kteří vydělávají méně než 50 000 dolarů.

Pokud ceny energií zůstanou vysoké, tyto domácnosti „by mohly být pod tlakem, aby snížily své ostatní výdaje.“

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.