15.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Nová kanadská pravidla pro čistou elektřinu by umožnila určité využití fosilních paliv

Kanada ve čtvrtek zveřejnila dlouho očekávaný návrh předpisů o čisté elektřině, jejichž cílem je vytvořit energetickou síť s nulovými emisemi do roku 2035. Uvedla, že bude povoleno určité pokračující používání fosilních paliv.

Katarský ministr energetiky: Evropa se odvrátila od zelené energie. To je chyba

Generální ředitel QatarEnergy a státní ministr pro energetiku Saad al-Kaabi ve čtvrtek řekl, že prudce rostoucí ceny energie „bolestně doléhají“ na globální ekonomiku a tlumí podporu přechodu na zelenou energii. Informovala o tom agentura Reuters.

„Bohužel, rostoucí ekonomická zátěž ztlumila euforii ze série plánů energetické transformace, což způsobilo vážnou erozi veřejné podpory snižování uhlíkových emisí,“ řekl Kaabi na konferenci o zkapalněném zemním plynu v Japonsku.

„Mnoho zemí zejména v Evropě, které byly silnými zastánci zelené energie a bezuhlíkové budoucnosti, udělalo náhlý a prudký obrat. Dnes je spalování uhlí opět na vzestupu a dosahuje nejvyšší úrovně od roku 2014.“

Vlády v celé Evropě investovali stovky miliard eur do daňových škrtů, dávek a dotací, aby se vypořádaly s nejhorší energetickou krizí kontinentu za poslední desetiletí. Ta zvyšuje inflaci, nutí průmysl k zastavení výroby a zvyšuje ceny před zimou.

Analytici podle Reuters odhadují, že Evropa bude muset během příštího desetiletí dovézt kolem 200 milionů tun LNG, aby postupně vyřadila ruský plyn. Německo, největší evropský dovozce ruského plynu, by potřebovalo kolem 40 milionů tun LNG jen na to, aby nahradilo 50 miliard kubických metrů (bcm) plynu z plynovodu, které dříve dostávalo z Moskvy.

Nedostatečné investice

Kaabi zdůraznil potřebu investovat do čistších a obnovitelných energií, včetně zemního plynu, aby se zvýšila kapacita.

„Nedostatek takových investic představuje velkou zátěž pro výrobce i spotřebitele. Výrobci musí najít zásoby, které nemusí existovat kvůli nedostatku investic,“ řekl na online konferenci výrobců a spotřebitelů LNG 2022, která se koná v Tokiu.

Začátkem tohoto měsíce šéf saúdského ropného gigantu Aramco zopakoval stejný názor a prohlásil, že hlavní příčinou problému byly pokračující nedostatečné investice do uhlovodíků v době, kdy alternativy fosilních paliv stále nebyly snadno dostupné.

QatarEnergy, jeden z největších světových producentů LNG, investuje téměř 30 miliard dolarů do expanze projektu North Field East. Ten do roku 2027 zvýší kapacitu Kataru na zkapalňování na 126 milionů tun ročně.

Více terminálů LNG

Generální ředitel největšího německého výrobce elektřiny RWE začátkem tohoto měsíce uvedl, že Evropa potřebuje více investic do terminálů LNG na souši. Pomocí nich si bude moci dlouhodobě zajistit dodávky paliva od světových producentů plynu.

Německo si pronajalo čtyři plovoucí skladovací a znovuzplyňovací jednotky, které jsou schopny dovézt minimálně 5 miliard kubických metrů mořského plynu ročně. Pronajme si také pátý plovoucí terminál LNG na zimu 2023/24.

Evropský parlament v červenci podpořil pravidla EU označující investice do plynových a jaderných elektráren jako šetrné ke klimatu.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

4 KOMENTÁŘE

  1. Podle energetické studie Spolkového institutu pro vědy o Zemi a přírodní zdroje (z německého Federálního institutu pro geovědy) dosahují technicky vytěžitelné zásoby evropského břidlicového plynu plných 14 bilionů m3 a převyšují tak konvenční zásoby zemního plynu, které se odhadují na 5,2 bilionů m3. Jinak řečeno, podle vědecké obce Evropa de facto sedí na zásobách plynu, kterého se jí dnes zoufale nedostává. Ovšem těžba zemního plynu v Německu v posledních letech klesá, zejména kvůli přísné regulaci a ochraně životního prostředí. Také proto je tam frakování od roku 2017 úplně zakázáno, i když je zemní plyn pro Německo významným zdrojem energie, jelikož je jedním z podstatných zdrojů pro výrobu elektřiny, když se v energetickém mixu Německa jaderná energie objevuje až na jednom z posledních míst. Namísto toho německá vláda odkládá uzavření některých uhelných dolů ve snaze snížit využívání plynu pro výrobu elektřiny, který by teď mohl chybět pro využití v domácnostech, přičemž také již převzala od Gazpromu tři tankery na LNG. Nicméně vládní liberální strana FDP již navrhuje, aby se regulace pro těžbu z břidlicových ložisek uvolnila. Ovšem Robert Habeck ze strany Zelených, který byl v prosinci 2021 jmenován ministrem pro hospodářství a ochranu klimatu a vicekancléřem Spolkové republiky Německo, zrušení zákazu těžby plynu z břidlic opakovaně odmítá.

  2. Plně souhlasím s Katarským ministrem Saad al-Kaabim. Green Deal je třeba ještě urychlit a masivně financovat! Jen to je pro budoucnost cesta k energetické nezávislosti a soběstačnosti a hlavně ke zpomalení globálního oteplování! Tvrdit že to nejde je nesmysl a jen pokrytecký strach z nepohodlí!

Comments are closed.