17.4 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Společnost Mastercard v USA zakázala nákupy konopí pomocí svých debetních karet

Mastercard požaduje, aby americké obchody s konopím přestaly přijímat debetní karty. Uvedla, že společnosti zabývající se finančními platbami musí přestat umožňovat americkým zákazníkům nakupovat legální marihuanu v obchodech pomocí jejích debetních karet.

Lídři USA, Kanady a Mexika se poprvé od roku 2016 potkali na summitu

Zástupci tří států Severní Ameriky se ve čtvrtek potkali v Bílém domě, aby probrali společná témata jako migraci, ekonomickou integraci a boj se světovou pandemií. Prezident Spojených států amerických Joe Biden, prezident Mexika Andrés Manuel López Obrador a premiér Kanady Justin Trudeau se na summitu známém také jako Three Amigos setkali poprvé od roku 2016. Tehdy setkávání přerušil americký exprezident Donald Trump. Informovaly o tom servery CNN a Al Jazeera.

Setkání lídrů Spojených států amerických (USA), Kanady a Mexika v Bílém domě bylo první uskutečněné od roku 2016. Tehdejší americký prezident Donald Trump totiž kvůli svým protekcionistickým politikám rozhodl, že summity nejsou potřeba. Čtvrteční rozhovory mezi americkým prezidentem Joe Bidenem, kanadským premiérem Justinem Trudeau a mexickým prezidentem André Manuel López Obradorem proto znamenají významný posun trilaterálních vztahů.

Hlavním tématem summitu byla ekonomická integrace, migrace, trvající světová pandemie, ale také jednotlivá politická rozhodnutí tří států. „Můžeme překonat veškeré výzvy, pokud si uděláme čas na to spolu hovořit. Jako lídři sdílíme vnitřní porozumění toho, že naše odlišnosti jsou naší silou,“ okomentoval summit Biden. Uvedly to například servery CNN a Al Jazeera.

Na trilaterálním summitu známém také jako Three Amigos lídři hovořili například o protekcionistických politikách jednotlivých států. Trudeau s Obradorem kritizovali Bidenův navržený plán na udělování daňových kreditů zákazníkům, kteří si zakoupí americká elektrická auta. Podle nich návrh znevýhodňuje zahraniční výrobce.

Biden zase kritizoval Kanadu za to, že si příliš chrání mléčný průmysl. Mexický lídr se kritice rovněž nevyhnul, jelikož jeho vláda usiluje o schválení zákona, který by udělil státem vlastněné energetické společnosti větší prioritu nad těmi soukromými. Taková změna ale také naznačuje směřování k protekcionismu.

USA považuje Mexiko za rovnocenného partnera, i když ho kritizuje za nezvládnutí migrační krize

Předtím, než zahájili společné rozhovory, pobavili se také lídři jednotlivě s americkým prezidentem. Na konci summitu však nevydali společné tiskové prohlášení, což bývalo dříve zvykem.

V závěru ale byla komunikace přátelská, zástupci se domluvili na vzniku společné skupiny zaměřené na posílení domácích manufaktur a zalepení děr na dodavatelském trhu. Společně by země měly také darovat vakcíny státům Latinské Ameriky a Karibiku nebo se domluvit na snížení emisí methanu.

Potencionálním krizovým bodem rozhovorů bylo také téma migrace, jelikož USA dlouhodobě tlačí na Mexiko, aby dělalo více pro její prevenci. Veřejností je pak kritizován program, který nutí žadatele o azyl zůstávat v Mexiku, zatímco se vyřizuje jejich žádost. K němu se však všichni lídři odmítli vyjadřovat. Biden ale následně i přes potencionální neshody označil Mexiko za „rovnocenného partnera“.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.