Více
  18.8 C
  Czech
  Pondělí, 15 srpna, 2022

  Největší meziroční nárůst cen nemovitostí v Británii za posledních šest let

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ceny nemovitostí ve Velké Británii rostly v prosinci rychleji než se očekávalo. Došlo tak k rekordně největšímu meziročnímu nárůstu za posledních šest let. Britská finanční instituce Nationwide uvedla, že daňové stimuly a zájem o domy způsobený aktuální koronavirovou situací nadále zvyšovaly poptávku. Informovala o tom agentura Reuters.

  V prosinci vzrostly ceny nemovitostí o 0,8%. Jednalo se sice o pokles oproti 0,9% zaznamenaných v listopadu, ale byly o 7,3% vyšší než před rokem.

  Během prvních měsíců lockdownu ve Velké Británii zájem o domy sice značně poklesl, ale poté došlo k výraznému nárůstu. Jedním z důvodů bylo dočasné osvobození od daní z nabytí nemovistosti, které je platné do konce března.

  Nationwide dodal, že výhled cen v roce 2021 je velmi nejistý. Je zde kontrast mezi sílou trhu s nemovitostmi a dalšími částmi ekonomiky, které strádají. Zejména ty, které jsou vystaveny obnoveným omezením způsobených covid-19.

  Průměrný nárůst poptávky po rodinných domech za posledních 12 měsíců byl něco přes 8%.

  „Aktivita na trhu s bydlením se v nadcházejících čtvrtletích pravděpodobně zpomalí, možná prudce, pokud trh práce oslabí, jak většina analytiků očekává,“ dodal ekonom Nationwide Robert Gardner, s tím, že se tak stane obzvláště poté, co na konci března vyprší ono dočasné osvobození od daní.

  Finanční podpora živnostníků a další balíčky omezovaly dopad poklesu ekonomiky na trh s nemovitostmi, a to oproti dřívějším očekáváním většiny ekonomů.

  Nejvíce vzrostla poptávka po rodinných domech, přičemž průměrný nárůst za posledních 12 měsíců byl něco přes 8%. Ceny bytů oproti tomu vzrostly o 4%.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama