Jedna z hlavních německých průmyslových lobbistických skupin vyzvala v pondělí k větší podpoře průmyslu s cílem diverzifikovat obchod mimo Čínu. Vláda připravuje nové politiky zaměřené na snížení závislosti ekonomiky na Pekingu. Informovala o tom agentura Reuters či server US News.
Podniky čelí administrativní zátěži kvůli plánovaným opatřením, jako jsou zátěžové testy a větší kontrola investic v Číně. O tom pojednává návrh dokumentu, který viděla agentura Reuters. Uvedla to Asociace německých průmyslových a obchodních komor (DIHK).
German industry calls for more support to diversify beyond China https://t.co/2181k1U0A3
— Devdiscourse (@Dev_Discourse) November 22, 2022
„Vše, co jsme dosud slyšeli strategii německé vlády vůči Číně, je extrémně defenzivní,“ řekl Volker Treier, šéf zahraničního obchodu DIHK.
„Chybí strategie podpory pro budování udržitelných ekonomických vztahů, zejména v širší asijsko-pacifické oblasti, aby se zabránilo jednostranné závislosti,“ dodává.
Čínské ministerstvo zahraničí v Pekingu na dotaz ohledně návrhu dokumentu agentuře Reuters sdělilo, že doufá, že Německo rozvine své vztahy „objektivním a racionálním způsobem“ a přijme politiku ve prospěch obyvatel obou národů.
Čtyři německé společnosti uskutečnily v Číně třetinu evropských investic
Ruská válka na Ukrajině podle německých představitelů odhalila, že ekonomika je příliš závislá na ruské energii. Zároveň také podnítila přehodnocení vztahů s Pekingem. Ty jsou u německých podniků blízké zejména co se týká výroby.
Jen čtyři německé společnosti – automobilky Mercedes-Benz, BMW a Volkswagen a chemický gigant BASF – představovaly třetinu všech evropských investic v Číně v letech 2018–2021, uvádí studie výzkumné společnosti Rhodium Group.
V dokumentu ministerstva zahraničí se uvádí, že klíčová průmyslová odvětví včetně automobilů a chemikálií se musí vyvarovat riziku, že společnosti a země uskuteční v Číně příliš velké investice. Dokument musí ještě schválit ostatní ministerstva.
Mluvčí Mercedes-Benz odmítl komentovat konkrétní zásady v dokumentu. Řekl však, že společnost vidí „jako náš úkol pracovat na větší diverzifikaci našich dodavatelských řetězců“.
„Potřebujeme aktivní a odolnou průmyslovou politiku a strategii v Evropě, pokud jde o suroviny, baterie nebo polovodiče.“
Mluvčí BMW také odmítl uvést podrobnosti dokumentu, nicméně řekl, že skupina investovala stejně silně v Evropě a Americe jako v Číně a „bude i nadále sledovat cíl otevřít nové prodejní trhy v budoucnu.“
Volkswagen a BASF to odmítly komentovat.
Budování mezinárodního bloku
Diverzifikovaná skupina Merck KGaA uvedla, že zařízení v Číně budou sloužit především zákazníkům v zemi. Její investice v regionu zahrnují výrobní závod pro laboratorní vybavení ve Wuxi poblíž obchodního centra Šanghaje.
„Potřebujeme konstruktivní dialog s cílem posílit multinacionalismus tváří v tvář budování mezinárodního bloku,“ uvedla v odpovědi na žádost o vyjádření k německým plánům.