21.1 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská centrální banka snížila úrokové sazby, poprvé za posledních 5 let

Evropská centrální banka (ECB) provedla dlouho očekávané snížení úrokových sazeb a vzdálila se tak od rekordní úrovně. Navzdory výraznému poklesu celkové inflace však banka nenaznačila, že by bylo na obzoru další snižování.

Nestlé zastavuje exporty do Ruska

Švýcarská společnost Nestlé se po tvrdé kritice ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského rozhodla pozastavit export téměř všech svých výrobků do Ruska. Nebude se to týkat základních potravin, například dětské výživy. Informoval o tom server BBC a CNN.

Výrobky jako Kitkat nebo Nesquik od švýcarské společnosti Nestlé nebudou nadále v Rusku k dostání. Ve středu to oznámilo vedení firmy poté, co ji za přítomnost v Rusku zkritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nadále tak bude do ruských obchodů dodávat pouze základní potraviny jako dětskou nebo nemocniční výživu.

„Hodláme plně dodržovat mezinárodní sankce uvalené na Rusko,“ oznámila společnost s tím, že z prodaných výrobků nebude ruským úřadům odvádět daně. Veškerý zisk pak plánuje věnovat humanitárním organizacím. Její vedení rovněž dodalo, že své investice a reklamy pozastavilo v Rusku už před několika týdny. Informoval o tom server BBC.

Na největší společnost prodávající jídlo a nápoje na světě se ukrajinský prezident obořil při svém sobotním proslovu ke Švýcarům. „Dobré jídlo. Dobrý život. Tohle je slogan Netslé, a přesto odmítá z Ruska odejít,“ popsal podle serveru CNN Business Zelenskyj.

„I teď, když Rusko vyhrožuje ostatním evropským státům, nejen nám. I když se nás všechny snaží vydírat jadernou hrozbou,“ dodal dále.

Aktivní zůstáváme i na Ukrajině, upozornila společnost Nestlé

Zpočátku se společnost Nestlé odmítala z Ruska stáhnout kvůli svým tamním zaměstnancům. Podle jejího vedení jich v zemi zaměstnává přes 7 tisíc s tím, že mnozí z nich pocházejí z Ruska. Firma proto napřed zastavila pouze ruské investice a dovoz některých produktů, jako je káva Nespresso nebo voda Sanpellegrino.

Podle středečního oznámení pak ale Nestlé plánuje nadále svým zaměstnancům v Rusku platit. Společnost také upozornila že zůstává aktivní i na Ukrajině, kde má přibližně 5 800 zaměstnanců. Podle ní se jejím pracovníkům občas podaří dopravit jídlo i do druhého největšího ukrajinského města Charkov.

Ruský trh se rozhodly opustit již dříve kvůli snaze izolovat tamní vládu také mezinárodní společnosti jako McDonald’s, L’Oreal, Apple, Nike nebo například H&M. Jiné se rozhodly bojkotovat také Bělorusko, které je obviňováno ze spoluúčasti na ruské invazi na Ukrajinu.

Proti Rusku se obrátily také sociální sítě jako Twitter, Tik Tok nebo Facebook. Firmy jako Marks and Spencer nebo Burger King však v Rusku nadále zůstávají. Podle nich je pro ně složité odejít kvůli složitým smluvním podmínkám doprovázejících provoz jejich tamních franšíz.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.