Více
  14.3 C
  Czech
  Sobota, 1 října, 2022

  Nový Apple iPhone 14 bude dostupný i v Rusku

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Rusové budou mít šanci koupit si nový Apple iPhone 14, přestože americká technologická společnost zemi opustila. Stane se tak díky moskevskému programu paralelního dovozu, řekl ve čtvrtek agentuře RIA Novosti vysoký vládní činitel. Zprávu přinesla agentura Reuters či CNN.

  Rusko tento systém paralelního dovozu oznámilo v březnu, když povolilo maloobchodníkům dovážet produkty ze zahraničí bez svolení vlastníka ochranné známky.

  Ruský maloobchodní sektor byl pod tlakem západních ekonomických sankcí a rozhodnutí firem jako H&M, Apple a Nike omezit svou aktivitu v Rusku. Jaké zboží lze podle tohoto schématu do Ruska dovézt, to určuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

  Federální antimonopolní služba (FAS), která připravila návrhy nařízení o paralelním dovozu, uvedla, že opatření „rozvine konkurenci mezi značkami prostřednictvím zvýšení počtu podniků, které dovážejí zboží do Ruska, což povede k poklesu maloobchodních cen tohoto zboží.

  Schéma paralelního dovozu je jedním z řady podpůrných opatření, které Rusko zavedlo na podporu ekonomiky poté, co čelí hluboké ekonomické krizi v důsledku sankcí.

  Nový iPhone si lze v Rusku již objednat

  Agentura Reuters citovala ministra obchodu a průmyslu Denise Manturova, které na otázku, zda bude nový iPhone, který Apple představil ve středu, dovážen v rámci tohoto schématu, odpověděl: „Proč ne? Pokud si spotřebitelé chtějí koupit tyto telefony, ano. Bude tu příležitost.“

  Apple zastavil prodej nových produktů v Rusku v březnu, týden poté, co Rusko napadlo Ukrajinu, ačkoli iPhone, MacBook a další zboží Apple zůstalo k dispozici v ruských obchodech. Maloobchodníci totiž doprodávají své zbývající zásoby starých modelů a získávají nově uvedená zařízení prostřednictvím schématu dovozu.

  Podle CNN ruská mobilní síť MTS ve čtvrtek ráno již prodávala nové modely iPhone 14 na předobjednávku. Ceny začínají od 84 990 rublů (1 398 $) za 128GB verzi.

  Společnost MTS uvedla, že dodání může trvat až 120 dní. Také si ponechala právo zrušit objednávky, pokud by měla potíže s dovozem produktů.

  Apple na žádost o komentář okamžitě neodpověděl.

  Manturov, který je také místopředsedou vlády, minulý měsíc uvedl, že program, který se vztahuje na západní produkty od luxusních oděvů po automobily, by letos mohl dosáhnout hodnoty 16 miliard dolarů. To odpovídá zhruba 4 % ruského dovozu v roce 2021.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Reklama