18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Obavy investorů se dál projevují. Poklesly akcie čínských firem v USA

Akcie čínských společností ve Spojených státech poklesly kvůli obavám investorů z pokračující politiky „nulového covidu“, která brzdí růst druhé největší ekonomiky světa. Děje se tak po nedělním ukončení sjezdu čínské komunistické strany, po němž zahájil prezident Si Ťin-pching své třetí funkční období. Akcie se propadly také v Hongkongu a pevninské Číně. Informovala o tom stanice BBC News a web CNN Business.

Akcie čínských společností kotovaných v USA poklesly kvůli obavám investorů z pokračující politiky nulového covidu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Ten po ukončení sjezdu komunistické strany konajícího se dvakrát za deset let vstoupil do svého třetího funkčního období.

Technologický gigant Alibaba Group zaznamenal podle televize BBC News v pondělí na newyorské burze propad akcií o 12,5 procenta, internetová společnost Baidu o 12,6 procenta a technologická platforma Pinduoduo dokonce o 25 procent.

Hongkongské akcie podle serveru CNN Business postihl nejhorší den od světové finanční krize v roce 2008. Hang Seng Index v pondělí zaznamenal propad akcií o 6,4 procenta. Akcie na Šanghajské burze se propadly o dvě procenta.

Zahraniční investoři jsou podle CNN výsledky sjezdu komunistické strany „vyděšení“. Obávají se, že Peking hodlá pokračovat ve své dosavadní politice, která bude dále škodit čínské ekonomice.

Podle jednoho nejmenovaného analytika Peking hraje „přetahovanou“ mezi opatřeními na podporu ekonomického růstu a politikou nulového covidu.

Změna přístupu v nedohlednu

Národní statistický úřad zveřejnil z minulého týdne opožděné rozpačité výsledky ekonomického růstu.

Čínská ekonomika od července do září zrychlila oproti minulému roku o 3,9 procenta. To je nad očekávání investorů, ale hluboko pod stanovenými cíli Pekingu docílit letošní rok 5,5procentního ekonomického růstu.

Politika nulového covidu čínskou ekonomiku poškodila. Některá velká města včetně Šanghaje zůstala izolována, z toho důvodu zpomalila výroba, trh s nemovitostmi a import s exportem.

Před sjezdem komunistů existovala víra ve změnu v pekingské politice. „Pevně věříme, že světlo je před námi a vytrvalost je vítězství,“ rozbil tuto naději mluvčí komunistické strany Sun Yeli den před konferencí.

Politiku nulového covidu podpořila i znovuzvolená hlava státu. Čínský prezident řekl, že Peking zahájil „lidovou válku“, aby zastavil šíření viru a „chránil zdraví a bezpečnost lidí v nejvyšší možné míře“.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ