26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Společnosti Alibaba hrozí stažení z burzy v New Yorku

Čínskému technologickému gigantovi Alibaba hrozí stažení z newyorkské burzy, neboť společnost neumožnila přístup ke svým auditorským zprávám o hospodaření uloženým v Číně. Informoval o tom server The Financial Times.

Jedna z největších čínských technologických e-commerce společností Alibaba se ocitla na seznamu firem americké Komise pro cenné papíry, kterým hrozí stažení akcií z amerických burz. V případě společnosti Alibaba hrozí vypadnutí z burzy v New Yorku New York Stock Exchange. Napsal o tom web The Financial Times.

Stojí za tím zákon nazvaný Holding Foreign Companies Accountable Act, který vešel ve Spojených státech v platnost minulý rok. Podle něj smí americký regulátor zakázat obchodování s cennými papíry firmám neumožňujícím přístup k auditorským zprávám o hospodaření uloženým v Číně.

Čínské společnosti se obhajují tím, že jim to neumožňují zákony upravující nakládání s informacemi v souvislosti s potenciálním ohrožením národní bezpečnosti. Peking tohle stanovisko podporuje, leč na druhou stranu s Washingtonem o tomto problému hovoří.

Společnosti na seznamu musejí splnit požadavky do jara 2024. Hrozí však, že američtí zákonodárci prosadí již rok 2023.

Posledními firmami, které se před společností Alibaba na seznamu objevily, jsou Cheetah Mobile, MOGU a Boqii Holding.

Alibaba chce na americké burze zůstat

Společnost Alibaba tvrdí, že chce obchodovat na americké burze i v budoucnu. Současně se bude snažit udržet na Hong Kong Stock Exchange, kde obchoduje cca 3 roky. Listing v Hongkongu přitom chce posunout na úroveň New Yorku New York Stock Exchange.

Akcie Alibaby se obchodují na newyorkské burze od roku 2014. Tehdy firma získala od investorů kapitál v podobě 25 miliard dolarů. Od konce října však společnosti klesl kurz akcií o 70 % jak v New Yorku, tak v Hongkongu.

Zákaz pro čínské společnosti obchodovat s akciemi na amerických burzách může ukončit dvě desetiletí dlouhý most, který zajistil stabilní tok kapitálu mezi dvěma největšími světovými supervelmocemi.

Jednání o vyřešení této slepé uličky podle představitelů Ameriky a Číny údajně probíhají. Předseda Komise pro cenné papíry Gary Gensler však řekl, že si dohodou mezi oběma stranami není příliš jistý. Situace mezi Spojenými státy a Čínou je navíc napjatá kvůli krizi ohledně Tchaj-wanu.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.