V odvážném ekonomickém kroku začne Čína zavádět prozatímní antidumpingová cla na brandy dovážené z Evropské unie. Jde o signál rostoucího napětí v mezinárodním obchodě.
S platností od tohoto pátku se cla budou pohybovat v rozmezí od 30,6 procent do 39 procent celkové hodnoty. Čínské ministerstvo obchodu usoudilo, že místní průmysl brandy čelí významným problémům způsobeným evropským dovozem. Rozhodnutí přichází krátce poté, co EU sama přijala cla na čínské elektromobily. Tento krok poukazuje na stupňující se obchodní třenice mezi těmito velkými ekonomikami.
China puts anti-dumping measures on brandy imports from EU https://t.co/qO2nwmSWrO pic.twitter.com/mlvNKRDooS
— Reuters (@Reuters) October 8, 2024
Dne 17. prosince 2023 se konal 26. čínský (hainanský) mezinárodní zimní veletrh tropických zemědělských produktů v Haikou. Zúčastněné strany z odvětví na něm vyjádřily obavy z dopadu zahraniční brandy na domácí výrobky. V lednu bylo zahájeno rozsáhlé šetření. Čínská vláda dospěla k závěru, že evropské palírny se dopouštějí nekalých cenových praktik poškozujících místní výrobce. „Příslušné odvětví brandy v Číně bylo značně poškozeno nebo ohroženo,“ uvedlo ministerstvo ve svém oficiálním prohlášení.
Uvalením těchto cel Čína zvrátila předběžné rozhodnutí z konce srpna. To původně dospělo k závěru, že navzdory zjištění značných rozdílů v maržích nebudou přijata žádná antidumpingová opatření. Nedávné rozhodnutí podtrhuje významný posun v postoji čínské vlády v reakci na tlaky na trhu a vnímané hrozby pro domácí průmysl. Celní úředníci se chystají tato opatření provést výběrem kaucí od dotčených společností, což dále zkomplikuje dynamiku obchodu.
Odplata za evropská cla na čínské elektromobily?
Tento krok Číny přichází v návaznosti na schválení cel Evropské unie ve výši až 45 procent na elektromobily vyrobené v Číně. Toto rozhodnutí vyvolalo silné reakce čínských představitelů. Mluvčí ministerstva obchodu uvedl, že Čína je s kroky EU „silně nespokojena“. Označil zavedení cel za protekcionistické opatření, které je „nespravedlivé, nevyhovující a nepřiměřené“.
Tato vzájemná výměna názorů mezi oběma subjekty ilustruje rostoucí trend obchodních opatření typu „protiútok“, která hrozí přerůst v rozsáhlejší hospodářský konflikt.
Obchodní situace je zdá se stále složitější. Je třeba pozorně sledovat důsledky těchto cel jak na evropský trh s brandy, tak na širší hospodářské vztahy mezi Čínou a EU. Zavedení sankčních cel odráží rostoucí kontrolu obchodních praktik a upřednostňování zachování domácího průmyslu ze strany Číny v podmínkách silné mezinárodní konkurence.