21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Jaká je budoucnost Tesly? Podpora Muska Trumpovi rozděluje Wall Street

Podpora prezidentské kampaně Donalda Trumpa ze strany generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska vyvolala na Wall Street bouřlivou debatu o dopadu případného druhého prezidentského období na výrobce elektromobilů.

Pákistán na poslední chvíli otočil. Import cukru a bavlny z Indie zatím nepovolí

Den poté, co Pákistán oznámil vstřícný krok směrem k Indii, si rozvolnění vztahů zase rozmyslel. Ve středu totiž pákistánský Ekonomický koordinační výbor povolil import indického cukru a bavlny. Pákistánská vláda premiéra Khana ale ve čtvrtek rozhodnutí zastavila. Uvedla to agentura Reuters. Dovoz z Indie by přitom pomohl zastavit tamní rostoucí inflaci.

Obchod cukru a bavlny s Indií by po dvou letech znamenal první známky ekonomické spolupráce mezi oběma státy. Od srpna roku 2019 se totiž vztah mezi nukleárními zeměmi nelepší. Tehdy Indie zrušila zvláštní status své části Kašmíru, kterého nabyl pod indickou konstitucí. Pákistánci pak tento krok odsoudili jako porušení rezoluce Organizace spojených národů. Právě obnovením speciálního postavení Kašmíru nyní pákistánská vláda dovoz podmínila.

„Jednalo se o společnou dohodu, souhlasil i premiér. Dokud Indie nepřezkoumá své minulé kroky, nebude možné naše vztahy normalizovat,“ uvedl podle Al Jazeera pákistánský ministr zahraničí Shah Mahmood Qureshi. Vláda však zatím rozhodnutí o importu cukru a bavlny pouze zastavila, v budoucnu ho tedy bude možné ještě schválit. Mezi nejhlasitějšími odpůrci návrhu pak byli ministři zahraničí, vnitra a lidských práv. Někteří z nich své názory „tweetovali“ ještě před zasedáním kabinetu.

Rozhodnutí kabinetu ale do trapné pozice postavilo ministra financí Hammada Azhara, který ve středu rozhodnutí o importech oznámil na tiskové konferenci. Cukru se dle něj mělo začít dovážet okolo 500 tisíc tun. Jeho cena v Indii je totiž oproti těm tamním výrazně nižší. Vzhledem k trvající pákistánské inflaci by tak dovoz ekonomice ulehčil. Bavlna se měla importovat od konce června. Pákistán totiž vyváží svůj textil, jeho vlastní úroda bavlny ale poslední dobou pokulhává.

Mohou Indie a Pákistán spolupracovat? Konflikt kvůli Kašmíru stále nekončí

Indický premiér už dříve oznámil, že své rozhodnutí o Kašmíru prozatím měnit nehodlá. Oba státy si přitom minulý týden vyměnily poměrně přátelské dopisy. Pákistánský premiér v něm podle Al Jazeera zmínil, že „doufá v mírové, kooperativní vztahy se všemi sousedy, včetně Indie“. Indický protějšek mu odpověděl v podobném duchu. Minulý měsíc se také armády obou zemí znovu dohodly na dodržování klidu zbraní v Kašmíru. Dohodu z roku 2003 totiž obě strany často porušovaly.

O Kašmír totiž oba státy bojují už od poloviny 20. století. Od roku 1947 se o něj vedly tři války. Oblast si totiž vytrvale nárokují obě země, a to od získání nezávislosti na Velké Británii. Ta totiž při svém odchodu rozdělila zemi na dvě části podle náboženství. Pákistán tak z velké části tvoří muslimové, zatímco Indii hindové. Některé z oblastí nově vytvořených států si proto mohli vybrat, k jakému státu se připojí. V Kašmíru ale takto jednoduché rozhodnutí nebylo. Žila v něm totiž muslimská většina, ale pod hinduistickým monarchou.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.