Pákistánský ministr vnitra vyzval uprostřed ekonomické krize obyvatele země k nižší spotřebě čaje, napsal server BBC News. Požadavek se začal šířit internetem a vyvolal posměch. Mnozí lidé nevěří, že tento krok situaci vyřeší, uvádí stanice CNN.
Pákistánský ministr vnitra Ahsan Iqbál kvůli ekonomické situaci státu vyzval jeho obyvatele ke snížení spotřeby čaje. Lze tak podle něj snížit finanční importní náročnost, informuje stanice BBC na svém webu. „Apeluji na národ, aby snížil spotřebu čaje o jeden až dva šálky, protože ho dovážíme na půjčku,“ citovala ministra vnitra pákistánská média.
Rovněž vznesl návrh na dobrovolné ukončení pracovní aktivity obchodníků ve 20:30 večer v rámci šetření elektřinou.
Požadavek na sníženou spotřebu čaje si na sociálních sítích vysloužil posměch. Podle některých názorů tento krok ekonomickou situaci v zemi určitě nevyřeší, informovala stanice CNN.
Vyjádření Iqbála přišlo pod tlakem prudce se snižujících devízových rezerv, které v současnosti stačí maximálně na dvouměsíční dovoz. Vláda musí pod tlakem zareagovat snížením dovozních nákladů pro ušetření finančních národních rezerv.
Devízové rezervy Pákistánu se první červnový týden propadly z únorových 16 miliard dolarů na necelých 10 miliard dolarů.
Tvrdá zkouška nového premiéra
Pákistán s 220 miliony obyvateli v roce 2020 platil za největšího dovozce čaje. Podle Observatory of Economic Complexity za nápoj v tomto roce vynaložil 640 milionu dolarů. Aktuálně čelí již několik měsíců vážné ekonomické krizi, která zvýšila ceny potravin, plynu a ropy.
Inflace v zemi je tvrdou zkouškou pro nového premiéra Šáhbáze Šarífa nahradivšího Imrana Chána. Šaríf jej obvinil ze špatného ekonomického řízení státu a mizerného zacházení se zahraniční politikou. Chána v dubnu porazil při hlasování o nedůvěře.
Pákistán minulý měsíc zakázal ve snaze zkrotit inflaci dovoz „nepodstatného“ luxusního zboží. Cílem bylo stabilizovat devízové rezervy, posílit ekonomiku státu a snížit jeho závislost na dovozu ze zahraničí.
Pákistánská vláda před týdnem oznámila plánovaný rozpočet na rok 2022 až 2023 ve výši 47 miliard dolarů. Také se snaží obnovit pozastavenou dohodu pomoci ve výši 6 miliard dolarů s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).