15.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Evropská unie navrhuje uvolnění většiny kontrol potravin dovážených z Británie do Severního Irska

Podle nového plánu Evropské unie by potraviny a léky dovážené z Velké Británie do Severního Irska nemusely být nadále tak přísně kontrolovány. Unie tím reaguje na nespokojenost severoirských unionistů, kterým vadí tvrdé kontroly na hranici s Británií. Severní Irsko totiž po Brexitu zůstalo v jednotném trhu Evropské unie, aby zamezilo jeho hlubšímu oddělení od Irska. Ve středu to uvedl server BBC.

Kontroly zboží přijíždějícího z Velké Británie do Severního Irska by se mohly podle středečního návrhu Evropské unie (EU) snížit o 80 procent. Administrativa při dovozu potravin a léků by se pak „zjednodušila“ o polovinu. Unie návrh předložila poté, co dala Británie jasně najevo, že původně vyjednaný severoirský protokol nefunguje.

Unionisté ze Severního Irska usilující o plné propojení s Velkou Británií si totiž od začátku platnosti Brexitu stěžují na příliš tvrdé kontroly. Zboží dovážející se ze zbytku Británie je totiž na hranicích se Severním Irskem přísně kontrolováno. To totiž zůstává v jednotném trhu EU, aby se tím zamezilo vytvoření tvrdé hranice s Irskem nadále setrvávajícím v Evropské unii. Uvedl to server BBC.

Po předložení návrhu uvedl viceprezident Evropské komise Maros Šefčovič, že rozhodnutí učinila unie po komunikaci se Severním Irskem. „Jedná se o přímou, upřímnou reakci na jejich obavy,“ přiblížil.

Souhlasil také s páteční schůzkou s britským ministrem pro Brexit Davidem Frostem. „Byl bych velmi rád, když bychom mohli nový rok zahájit novými dohodami,“ dodal podle serveru The Guardian Šefčovič.

Británie chce s EU vyjednat i změnu ohledně pravomocí Evropského soudního dvoru

V rozhovorech spolu budou politici ještě nejméně několik týdnů. Velká Británie s EU totiž musí vyjednat takovou dohodu, která nevytvoří tvrdou vnitřní hranici uvnitř Británie, ale ani zcela neodloučí Severní od Irska. Proti sobě totiž stojí unionisté usilující o co největší napojení na Británii a irští republikáni bojující za sjednocené Irsko.

„Potřebujeme řešení, které bude respektovat dohodu Good Friday mezi Irskem a Severním Irskem, ale také silnější vztah mezi Británii a EU,“ popsal podle serveru BBC situaci mluvčí britské vlády. V případě uvolnění hraničních kontrol při dovozu britských potravin do Severního Irska by pak ale musela Británie dle unijního návrhu zaručit pravidelné inspekce a přístup k reálným datům ohledně kontrol.

Prodejci by také museli začít označovat potraviny jednotlivě, už by nestačily nálepky na obalech nebo paletách. Unie tím chce zabránit pašování britských potravin na jednotný trh EU.

Británie rovněž plánuje vyjednat změnu předchozí dohody, která povoluje Evropskému soudnímu dvoru rozhodovat v Severním Irsku ve věcech evropského práva. Pokud by například tamní obchodníci nejednali dle pravidel EU, mohl by evropský soud Británii zažalovat.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.