Více
  17.1 C
  Czech
  Středa, 6 července, 2022

  Apple již není nejcennější společností na světě. Globální krize mění trh

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Apple již není se středeční hodnotou 2,37 bilionu dolarů nejcennější společností na světě. Tou se stal s 2,43 biliony dolarů ropný gigant Saudi Aramco. Globální ekonomická krize, která začala pandemií covid-19 a pokračuje válkou na Ukrajině, ukazuje, jak se trh v současnosti mění. Investoři se zbavují rizikových aktiv, jako jsou technologické akcie, neboť mají obavy z recese. Zatímco technologickým firmám se letos nedaří, energetické společnosti ze současné situace profitují. Informovala o tom stanice CNBC a server Phone Arena. 

  Apple již není nejcennější společností na světě. Výrobce iPhonů měl ve středu hodnotu 2,37 milionu dolarů a jeho akcie se propadly o pět procent. 

  První místo podle informací CNBC obsadil ropný gigant Saudi Aramco, který dosáhl hodnoty asi 2,43 bilionu dolarů. 

  Ve čtvrtek už hodnota Saudi Aramco zase poklesla na 2,38 bilionu dolarů. Stále má ovšem větší hodnotu než tržní premiant Apple

  Jak připomíná server Phone Arena, Apple se stal první firmou, která v posledních několika letech dosáhla bilionové hodnoty, pokud jde o tržní kapitál. 

  Aktuální výsledky ukazují nejistotu na měnícím se trhu v důsledku nemoci covid-19, která omezila továrny v Číně, a stále trvající válce na Ukrajině

  Investoři na tuto nejistotu reagují zbavováním se rizikových aktiv, například akcií technologických firem, protože se obávají recese. Investují naopak do energetických společností, které na zdražujících se energiích a pohonných hmotách profitují. 

  Ropné společnosti těží zisky z krize

  Zdražující se energie umožňují energetickým společnostem generovat vyšší zisky. Firma Saudi Aramco v březnu oznámila, že se její celoroční tržby zdvojnásobily. Od začátku roku akcie společnosti vyskočily o více než 27 procent. 

  Rekordní zisky díky zdražujícím se pohonným hmotám začátkem května oznámil další ropný gigant Shell

  Společnost za první čtvrtletí letošního roku dosáhla výsledku 9,13 miliardy dolarů. Ve stejném období minulý rok Shell vydělal 3,2 miliardy dolarů. Jedná se tedy o více než trojnásobné zisky. 

  Ropná společnost současně ztratila 3,9 miliardy dolarů kvůli odříznutí od ruské ropy a plynu. Přesto jsou její tržní výsledky významné.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama