Jeden z největších světových investigativních reportů s názvem Pandora Papers v neděli odhalil tajné obchodování 35 současných i bývalých světových politiků. V uniklých dokumentech popisujících využívání daňových rájů a offshorových firem se objevují také jména slavných osobností, byznysmenů nebo 300 vyšších úředníků, uvedl server BBC. Mezi odhalené osobnosti patří jordánský král, ruský prezident, bývalý britský premiér Tony Blair nebo český premiér Andrej Babiš.
Report zvaný Pandora Papers patří mezi největší, které uspořádalo Mezinárodní konsorcium pro investigativní žurnalistiku (ICIJ). Podílelo se na něm 650 investigativních novinářů ze 150 různých médií po celém světě. Dva roky se probírali 2,94 TB dat obsahujících soudní záznamy a další veřejné dokumenty, aby odhalili utajené obchodování světových lídrů i podnikatelů. Informace získali novináři z uniklých záznamů 14 firem poskytujících offshorové služby. Bližší zdroj ale zatím není známý.
Zmíněné společnosti pak umožňují bohatým politikům nebo podnikatelům nakupovat v utajení přes takzvané „shell“ nebo „offshore“ společnosti nemovitosti a majetek v zahraničí bez toho, aniž by ve svých státech platili daně.
Podle Pandora Papers tak například jordánský král tajně nakoupil nemovitosti ve Velké Británii i Spojených státech amerických za 70 milion liber. Bývalý britský premiér Tony Blair zase se svou ženou ušetřil 312 tisíc liber na kolkovném. V neděli to uvedl server BBC.
Novináři ve svých reportech zmiňují také jméno českého premiéra Andreje Babiše. Ten si měl pomocí nepřiznaných offshorových společností nakoupit vily v jižní Francii za 12 milionů liber. Při nedělní televizní debatě odmítl premiér tvrzení s tím, že všechny své daně platí.
Dokumenty spojují s daňovými ráji také ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle serveru Reuters totiž popisují nákupy nemovitostí v Monaku jeho dlouholetou milenkou Svetlanou Krivonogikh.
Pandořiny dokumenty mají podle novinářů otevírat „skříňku mnoha věcí“
„Na takové úrovni tu nikdy nic podobného nebylo. Reporty ale ukazují realitu toho, jak mohou offshorové společnosti umožňovat lidem tajení špinavých peněz nebo neplacení daní,“ uvedl podle BBC pracovník z ICIJ Ferhus Shiel. Novináři nazvali dokumenty Pandořiny, jelikož podle nich investigace „otevírá skříňku mnoha věcí“. V minulosti společnost zveřejnila například také FinCen Files, Paradise Papers, LuxLeaks nebo Panama Papers.
Uniklé dokumenty tak ukazují, proč i největší světové demokracie nepodstupují potřebné kroky k tomu, aby offshorový systém zastavily. Samotní jejich lídři z nich totiž těží. „Shell“ společnosti jsou problémové především proto, že umožňují utajení nelegálně získaných peněz a podporují tak nepřímo mezinárodní zločin.
I když ve většině státech offshorové společnosti ilegální nejsou, dovolují přesouvání peněz ze států, kde byly vydělány. Obyvatelé dané země o ně pak přichází v daních. Podnikatelé nebo státníci totiž místo toho daně platí pomocí firem existujících jen na papíře v daňových rájích, kde jsou poplatky často téměř nulové. O to více problematické je takové chování u politiků nebo hlav států.