25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Kontroverze kolem zákazu spalovacích motorů po roce 2035 rozděluje Evropu a zvyšuje tlak na politiky

O budoucnosti automobilového průmyslu se vedou zvýšené debaty v souvislosti se schváleným zákazem prodeje nových aut se spalovacím motorem po roce 2035. Toto opatření vyvolává silné emoce a rozděluje veřejnost i politickou scénu napříč evropskými státy, včetně Německa.

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

Prodeje Tesly rostou, zaostávají však za očekáváním

Nedostatek dodávek, špatná logistika, rostoucí životní náklady. To jsou problémy automobilky Tesla, která vyrobí více vozů, než prodá. Tržby společnosti jsou podle finanční aktualizace pro investory lepší než minulý rok, avšak zůstávají pod očekáváním. Informovaly o tom stanice BBC News a Global News.

Přestože se problémy společnosti Tesla zlepšily, zůstávají bezprostředními výzvami, uvedla podle BBC News automobilka v čele s miliardářem Elonem Muskem v aktualizaci určené investorům.

Firma dosáhla za tři měsíce do konce září 21,45 miliardy dolarů, přičemž vykázala zisk 3,3 miliardy dolarů, což je o 50 procent více než minulý rok. Tyto výsledky jsou nicméně pod očekáváním.

Tesla vyrobí více vozů, než prodá. Firma začala v posledních letech agresivně růst a otevírat nové výrobní závody v USA, Číně a Německu.

Společnost dodala ve třetím čtvrtletí celkem 343 000 elektromobilů. V meziročním srovnání se jedná o rekordní 40procentní nárůst.

Poptávka však může zpomalit kvůli rostoucím cenám a nákladům na půjčky a ekonomickému zpomalení klíčového čínského trhu.

Musk připustil, že situace v Číně je problém, ale s tím, že se poptávka ochlazuje, nesouhlasí.

Problémy s dodávkami

Podle Global News Musk ve čtvrtek na konferenčním hovoru analytikům sdělil, že byla ve třetím čtvrtletí poptávka „vynikající“. Reagoval tak na obavy investorů, že slabá globální ekonomika a vysoké ceny automobilů Tesly mohou kupce odradit.

Musk je také informoval o problémech s dodávkami. „Nebylo dost lidí, nebylo dost vlaků, nebylo dost autodopravců,“ řekl podnikatel. Podle manažerů Tesly budou tyto problémy pokračovat.

Miliardář ovšem dodal, že očekává, že firma prodá každý vyrobený automobil. V prosinci navíc plánuje dodávky prvního elektrického nákladního vozu Tesla.

Budoucí růst Tesly je ale otázkou, automobilový průmysl totiž prochází krizí. „Automobilový průmysl právě teď zažívá velmi těžké časy. Protože přetrvávají problémy s dodavatelskými řetězci a baterie, zejména pro elektrická vozidla, jsou těžko dostupné,“ potvrdila Sarah Kunst, výkonná ředitelka společnosti Cleo Capital.

Tesle letos navíc klesly kvůli převzetí Twitteru Muskem za 44 miliard dolarů akcie o 40 procent, firma je tak o několik miliard dolarů ze své celkové hodnoty lehčí. „Myslím, že Tesla má za sebou těžké čtvrtletí a trh na to reaguje,“ pokračovala Kunst.

Také dodala, že Tesla již není jedinou společností, u níž si lidé mohu pořídit elektromobil. V USA sice Tesla zatím dominuje, v Číně a Evropě však čelí sílící konkurenci.

Německá automobilka BMW navíc ve středu sdělila, že rozšíří v USA výrobu elektrických vozidel. Uvolní na to celkem 1,7 miliardy dolarů.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.