Představenstvo čínského finančního a technologického centra Šanghaj oznámilo úlevu firmám omezeným pandemickými opatřeními. Cílem je restartování práce a výroby ve společnosti. Úřady také spustily plán na podporu tamní ekonomiky. Pandemická situace ve městě se stabilizuje. Za neděli bylo v Šanghaji zaznamenáno 122 pozitivních případů na nemoc covid-19. Šanghajské úřady se chtějí vrátit do normálního „módu“ začátkem června. Napsali o tom na BBC a Reuters.
Představitelé města Šanghaj se rozhodli pokračovat v rozvolňování z března. V neděli úřady potvrdily ve finančním centru Číny 122 pozitivních případů na covid-19 oproti 170 ze sobotního dne, uvádí stanice BBC.
Šanghaj se navrátí podle plánu k normálnímu režimu 1. června. Úřady přezkoumají pokyny k omezení šíření nemoci covid-19 a kontrolu počtu lidí vracejících se na pracoviště s cílem zrušit „nepřiměřená opatření” a restartovat práci a výrobu v tamní společnosti k tomuto datu. K tomu, aby firmy obnovily výrobu, se již například nebudou muset nacházet na „bílé listině“.
Peking podle agentury Reuters částečně oživil hromadnou dopravu, nákupní centra a další lokality. Od neděle v něm omezeně funguje autobusová a vlaková doprava a taxi. Veřejnosti jsou již přístupné také knihovny, muzea, divadla a tělocvičny. Ale s limitovaným počtem návštěvníků a pouze v okresech s nulovým výskytem covidu-19.
Ekonomická revitalizace
Šanghajské úřady rovněž spustily rozsáhlý plán na revitalizaci ekonomiky města. Opatření zahrnují snížení daní při koupi nového automobilu a rychlejší vydávání dluhopisů a schvalování nových stavebních projektů.
Řidiči, kteří přejdou na elektromobil, mohou zažádat si o dotaci v hodnotě 1500 dolarů.
Firmy smějí odložit platby pojistného, nájemného a zažádat si o dotace na drahé energie. Banky současně malým a středním podnikům umožní půjčky ve výši 15 000 dolarů.
Úřady v Šanghaji také na zažádání umožní podporu poukázkami v případě maloobchodníků a platforem pro online byznys, zejména pak pro firmy v odvětví cestovního ruchu, kultury a fitness.
Šanghaj je klíčovým finančním a výrobním centrem. Pandemické uzamčení města nemělo pouze lokální, ale celosvětový dopad a zasáhlo nadnárodní společnosti jako Apple, Samsung či Volkswagen a Tesla.
Čínská politika „nulového covidu” zastavila ekonomiku v zemi a rozbila dodavatelské řetězce. Vedlo to až k nedostatku potravin v Šanghaji a rabování.