Ropný gigant Shell vyplatí svým zaměstnancům jednorázový bonus. Ten podle vyjádření společnosti není odpovědí na rostoucí životní náklady, ale odráží finanční úspěch firmy. Energetické společnosti totiž vykazují díky zdražování energií rekordní zisky. Generální tajemník OSN to označil za nemorální. Informovala o tom stanice BBC a list The Guardian.
Britsko-nizozemská ropná společnost Shell podle informací BBC News vyplatí téměř všem svým 82 000 zaměstnancům po celém světě vyjma manažerů 8 procent z jejich pobíraných mezd.
Společnost v prohlášení uvedla, že bonus odráží firemní finanční úspěch a není odpovědí na rostoucí životní náklady ve světě.
Shell staff get profits bonus as energy bills soar https://t.co/T8qHPUANN3
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 4, 2022
„Ocenění umožňuje těmto zaměstnancům podílet se na našem současném provozním a finančním úspěchu. Není to reakce na inflaci nebo výzvy v oblasti životních nákladů,“ citoval Shell The Guardian.
Společnost vykázala zisky za druhé letošní čtvrtletí ve výši 9 miliard liber. Konkurenční BP vydělala 6,9 miliardy liber, což je nejvíce za 14 let.
Obrovský nárůst zisků energetických společností je dán probíhající válkou na Ukrajině, která spustila prudké zdražování energií po celém světě. Domácnostem rostou náklady, energetickým firmám zisky.
Zdanění energetických společností
Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres podle BBC prohlásil, že je nemorální, aby firmy profitovaly z války na Ukrajině. „Tato groteskní chamtivost trestá ty nejchudší a nezranitelnější a současně ničí náš jediný domov,“ odkázal Guterres na klimatickou krizi. Současně volá po zdanění těchto společností.
Britská vláda koncem května oznámila 25procentní daň z příjmu energetických společností. Získaný obnos má sloužit jako balíček pomoci domácnostem v nouzi. Zhruba 8 milionů domácností s nejnižšími příjmy dostane jednorázový příspěvek 650 liber. Na podzim dostane 8 milionů domácností seniorů jednorázový příspěvek 300 liber na pohonné hmoty.
Shell to give staff 8% bonus after record profits https://t.co/HNCG5TXTL1
— The Guardian (@guardian) August 3, 2022
Mimořádně zdanění energetických společností je dočasné. Jakmile se situace opět vrátí k normálu, vláda daň zruší. Energetické společnosti zdanilo také Maďarsko.
Inflace ve Spojeném království dosáhla za měsíc květen 40letého rekordu 9,1 procenta. Co se v zemi naopak propadá, jsou mzdy. Mezi březnem a květnem Británie zaznamenala 2,8procentní meziroční pokles platů bez bonusů očištěných o inflaci.
Ukraine war: UN chief Guterres slams oil and gas firms‘ ‚grotesque greed‘ https://t.co/9XJDsS9poZ
— BBC Business (@BBCBusiness) August 3, 2022
Británie se také potýká s vysokou nezaměstnaností. Lidé se v období pandemie nemoci covid-19 rekvalifikovali a opustili své obory, v nichž aktuálně chybí zaměstnanci. Mnoho pracovníků z ostrovního státu uteklo po brexitu.