18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Pekárenský řetězec Greggs otevře více než stovku nových prodejen

Britský pekárenský řetězec Greggs otevře v letošním roce více než stovku nových prodejen a v některých prodlouží otevírací dobu nebo otestuje celodenní službu jídla s sebou. Společnost tyto plány oznámila po zveřejnění rekordních zisků v minulém roce. Informují o tom BBC News a The Guardian.

Pekárenská společnost Greggs otevře ve Spojeném království zhruba 150 nových obchodů. Jenom loni přitom otevřela 147 prodejen po celé zemi. Celkem jich současně provozuje 2328, přičemž má v plánu překročit hranici 3000.

Greggs otevře pobočky na letištích, v supermarketech, obchodních centrech a parcích, přičemž v 300 aktuálních prodlouží otevírací dobu do 21:00. Minulý rok firma prodloužila u 500 podniků otevírací dobu do 20:00.

Kromě toho projde asi 150 obchodů rekonstrukcí a 40 z nich řetězec přemístí do větších prostor. V některých podnicích rovněž otestuje 24hodinovou službu jídla na počkání domů, upozornila televize BBC News.

Firma tyto novinky oznámila po rekordních loňských ziscích. Minulý rok vydělala 148,3 milionu liber. Válka na Ukrajině, která trvá již déle než rok, totiž vyhnala vzhůru ceny potravin.

Greggs zvyšuje ceny zboží i mzdy

Řetězec však zvyšuje ceny zboží kvůli vysokým nákladům na energie a mzdy svých zaměstnanců, které loni zvýšil o 4,9 procenta. Jeho provozní náklady loni vzrostly o 9 procent a tržby o 23 procent na 1,5 miliardy liber, upozornil deník The Guardian.

Letošní rok se podle Greggs ponese v podobném duchu. Provozní náklady odhaduje na 9 až 10 procent, přestože Bank of England předpovídá prudký propad inflace do konce roku. Ta již sice zpomaluje, avšak stále dosahuje 40letého maxima.

Inflace ve Spojeném království v prosinci poklesla na 10,5 procenta. Očekává se, že kvůli stále vysoké inflaci Greggs letos opět zvýší svým zaměstnancům mzdy, a sice o 8 procent. Firma ale počítá i s dalším zvyšováním cen u svých produktů.

Od března totiž britská vláda sníží podporu podnikům na drahé energie, což opět zvýší tlak na provozní náklady společnosti. Greggs není jedinou expandující firmou nehledě na ekonomickou krizi. Stovku nových podniků v Británii otevře i řetězec kaváren Starbucks

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ