Srí Lanka v pondělí zakázala prodej benzínu soukromým osobám. Natankovat smí pouze policie, hasiči, záchranáři, autobusy a vlaky. Asijská země čelí nejhorší ekonomické krizi za více než 70 let. V zemi, kterou drtí rostoucí inflace, dochází palivo, potraviny a léky. Informovala o tom stanice BBC a server RNZ.
Srí Lanka v pondělí zakázala prodej benzínu soukromým osobám. Tankovat smí pouze policie, hasiči, záchranné složky, autobusy, vlaky a přepravci potravin, uvádí BBC News.
Srí Lanka je první země, která se uchýlila k zákazu prodeje pohonných hmot obyčejným lidem poprvé od ropné krize v 70 letech. V té době bylo palivo v Evropě a USA na příděl, uvedl Nathan Piper, vedoucí v oblasti výzkumu ropného průmyslu a v plynu ve společnosti Investec.
Non-essential petrol sales halted for two weeks in Sri Lanka https://t.co/fJKoXedQWG
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 28, 2022
Mnoho lidí neví, jak si bez paliva poradí. Už celé měsíce se tvoří na čerpacích stanicích po celé Srí Lance obrovské fronty. „Stojím v této frontě už tři dny a nevím, kdy dostaneme benzín,“ řekl pro BBC 29letý taxikář Chinthaka Kumara.
Zákaz nákupu pohonných hmot, včetně nafty, platí do 10. července,
Srí Lanka údajně má jen 9000 tun nafty a 6000 tun benzínu, což podle RNZ vystačí při běžné poptávce maximálně na týden.
Srí Lanka volá o pomoc
Asijský ostrovní stát se nachází uprostřed nejhorší ekonomické krize za více než 70 let. V zemi je nedostatek pohonných hmot, potravin a léků. Současně se u těchto komodit dramaticky zvedají ceny, což posiluje inflaci.
Představitelé Srí Lanky již odletěli do Ruska vyjednávat o ropě, na níž by Kreml mohl státu udělit slevu.
Světová banka Srí Lance půjčila 600 milionů dolarů na nákup léků. Mezinárodní měnový fond by měl poslat 3 miliony dolarů. Mimořádné dodávky ropy na ostrov aktuálně posílá Indie.
Vláda Srí Lanky přiznává, že si s touto krizí neví rady. Otevřeně spoléhá na pomoc jiných států. Jako hlavní příčinu přitom uvádí pandemii nemoci covid-19. „Srí Lanka nikdy ve své historii nečelila tak vážné hospodářské krizi,“ přiznal mluvčí kabinetu Bandula Gunewardena.
Podobný osud pravděpodobně čeká další asijskou zemi, Laos. Podle Světové banky má stát dluh ve výši 15 miliardy dolarů.