Více
  19.9 C
  Czech
  Neděle, 14 srpna, 2022

  Většina čerpacích stanic ve Washingtonu je stále bez benzinu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Přestože po kybernetickém útoku největší provozovatel sítě potrubí na přepravu ropných produktů v USA zvýšil své dodávky, hlásilo v pátek ve Washingtonu výpadky 88 % čerpacích stanic. V sobotu to byly čtyři z pěti stanic. Informuje o tom agentura Reuters.

  Šestidenní odstávka společnosti Colonial Pipeline kvůli kybernetickému útoku rapidně snížila zásoby paliva v zemi. Lidé panicky skupovali benzin a potrubní sítě a čerpací stanice na jihovýchodě USA tak zůstaly bez paliva.

  Většina ze států/oblastí s výpadky nadále zaznamenala panický nákup, což je pravděpodobně přispívající faktor k pomalému obnovení… Bude to trvat několik týdnů,“ uvedl Patrick De Haan ze společnosti GasBuddy.

  Kupříkladu asi 65 % čerpacích stanic v Severní Karolíně bylo bez paliva, zatímco ve Virginii, Jižní Karolíně a Georgii to bylo necelých 50 %. Někteří lidé tak uvízli na benzinových pumpách a ani na dalších na palivo štěstí neměli.

  Ceny paliv jsou nejvyšší za poslední roky. Mnoho Američanů se navíc vydává na výlety, neboť v USA došlo k uvolnění restrikcí.

  Průměrná cena benzinu v zemi se vyšplhala na téměř 3,04 dolarů (63,7 korun) za galon, což je nejvíce za téměř sedm let. Uvedla to Americká automobilová asociace.

  V pátek hlásilo ve Washingtonu výpadky až 88 % čerpacích stanic, což je o 9 procent více oproti předchozímu dni dle firmy GasBuddy. V sobotu to pak dle Foxbusiness bylo 80 %.

  Pozdě ve čtvrtek uvedla společnost Colonial Pipeline, že restartovala celý svůj systém propojující velké rafinérie na pobřeží Mexického zálivu s východním pobřežím. Neuvedla však, jak k útoku došlo. Zaměřila se na obnovení dat a opětovné otevření potrubí.

  Hackerská skupina DarkSide, která je obviňovaná z toho, že za tím stojí, uvedla, že hackla další čtyři společnosti včetně německé dceřiné společnosti Toshiba.

  Hackeři získali téměř 5 milionů dolarů

  Colonial nezveřejnila, zdali hackerům zaplatila. Agentura Bloomberg ovšem uvedla, že hackerům bylo vyplaceno téměř 5 milionů dolarů.

  Američtí zákonodárci se znovu zaměřili na legislativu na podporu úsilí ministerstva vnitřní bezpečnosti o zabezpečení ropovodů před kybernetickými útoky.

  Následkem útoku došlo také ke snížení produkce. Rafinerie na pobřeží Mexického zálivu snížily produkci, protože nebyly schopny palivo sítí potrubí přepravovat. A to i přestože čtyři státy a federální regulační orgány uvolnily omezení pro řidiče nákladních vozidel a Washington vydal výjimky pro lodní dopravu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama