21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Facebook nebude nadále mazat příspěvky o tom, že koronavirus vytvořil člověk

Na známé sociální síti Facebook bude nyní možné diskutovat o tom, že koronavirus mohl vzniknout v laboratoři. Do čtvrtečního oznámení totiž správci webu podobné příspěvky mazali. Postoj je donutil změnit posouvající se veřejný názor, ale především prohlášení amerického prezidenta. Joe Biden ve středu americkým úřadům nařídil, aby vyšetřování ohledně původu koronaviru ještě zintenzivnili. Uvedl to server CNN.

Na tom, zda je koronavirus nehoda z laboratoře, onemocnění přenesené na člověka z živočichů nebo biologická zbraň se světoví vědci dosud stoprocentně neshodli. Američtí vyšetřovatelé mají proto 90 dnů na to, aby prezidentovi Spojených států amerických (USA) Joe Bidenovi předložili nové výsledky vyšetřování. Debatu o tom, kde a jak přesně koronavirus vzniknul vedou vědci i nejvyšší státní představitelé už od počátku pandemie. Nyní se ale s uvolňujícími restrikcemi snaží o její prohloubení. Veřejné dění se proto rozhodla reflektovat i sociální síť Facebook. Povolí totiž příspěvky naznačující „laboratorní“ teorie o původu koronaviru.

„Vzhledem k pokračujícím investigacím a našim konzultacím s experty na veřejné zdraví nebudeme nadále odstraňovat příspěvky naznačující, že koronavirus vytvořil člověk,“ uvedla pro CNN Business mluvčí Facebooku. Dodala rovněž, že i další vývoj bude společnost konzultovat s odborníky. Zákaz podobných příspěvků oznámila sociální síť Facebook v únoru poté, co takový krok projednala se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Jako první o tom informoval server Politico. I nadále však platí, že Facebook nedovolí uživatelům sdílet příspěvky šířící dezinformace o vakcínách proti koronaviru.

Biden se přidává ke světovému tlaku na Čínu. Součástí výzkumu budou i specifické otázky na tamní vládu

Snaha Facebooku odrážet mainstreamový názor a reagovat na okolní dění je podle profesorky psychologie z Vanderbilt University Lisy Fazio v podobných situacích velmi ošemetná. „Zároveň jde o připomínku toho, že pro některé současné otázky je nejlepší odpověď, že se zkrátka neví, nebo si experti myslí, že je to nepravděpodobné,“ uvedla pro Al Jazeera. Podobnou politiku uplatňovala známá sociální síť od začátku pandemie, kdy některé zavádějící příspěvky stahovala. Jedná se ale o výjimku, kterou jinak Facebook uplatnil už jenom při volbách. V ostatních případech totiž na dezinformace upozorňuje, ale nemaže je.

K původu koronaviru zatím WHO oznámila především to, že „všechny hypotézy zůstávají otevřené“. Americký prezident Biden se však rozhodl ve vyšetřování přitvrdit, a to mimo jiné také kvůli kritice, že je v tomto směru příliš opatrný. „Součástí další investigace jsou kromě dalšího přezkumu také specifické otázky, které na Čínu máme,“ uvedl prezident. Americké tajné služby zatím zjistily, že několik výzkumníků v čínském Wuhanském institutu virologie onemocněli v listopadu roku 2019. Následně museli být hospitalizováni.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.