25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Tálibán přemění bývalé vojenské základny Američanů na ekonomické zóny

Afghánská vláda Tálibánu přemění bývalé vojenské základny amerických sil na speciální ekonomické zóny pro podniky. Stát čelí po převzetí radikálním hnutím rozsáhlé hospodářské krizi. Jeho představitelé proto navázaly obchodní styky s Čínou. Na rozhodnutí Tálibánu upozornili BBC News a Reuters.

„Bylo rozhodnuto, že ministerstvo průmyslu a obchodu postupně převezme kontrolu nad zbývajícími vojenskými základnami zahraničních sil,“ oznámil kroky vlády Tálibánu místopředseda pro ekonomické záležitosti mulla Abdul Ghani Baradar.

Chce je přeměnit na speciální ekonomické zóny, v nichž začnou provozovat byznys podniky. Vysvětlil, že projekt začne v některých lokalitách hlavního města Kábul a severní provincii Balch. Další informace však neposkytl.

„Tálibán zoufale potřebuje posílit svou pokladnu, pokud chce lépe vládnout a získat nějakou domácí legitimitu,“ řekl pro televizi BBC Muhammad Faizal Bin Abdul Rahman ze singapurské Rajaratnam School of International Studies.

Vědecký pracovník v oblasti národní bezpečnosti uvedl, že Tálibán potřebuje prokázat svůj závazek k ekonomickému plánování. „To zahrnuje zřízení bezpečných zón v blízkosti hlavního města a hranic pro potenciální zahraniční investory, jako je Čína,“ vysvětlil.

Oživení regionálního obchodu se sousedními zeměmi je dalším důležitým bodem v ekonomické politice Tálibánu. Afghánistán čelí po převzetí moci radikálním hnutím rozsáhlé hospodářské a humanitární krizi.

Angažovanost Číny

Nové administrativě přitom pod nohama leží bohatství v přírodních zdrojích, včetně zemního plynu, mědi a vzácných zemin v hodnotě více než jednoho bilionu dolarů. Mnoho z těchto rezerv zůstalo kvůli desetiletím nepokojů nevyužito.

Poté, co v srpnu 2021 opustilo kábulské letiště poslední letadlo s americkými vojáky a afghánská vláda byla svržena, členové vlády nové čelili sankcím, zámořská aktiva tamní centrální banky byla zmražena a veškerá ekonomická pomoc proudící do země zastavena.

Zbytek světa v čele s USA novou vládu Tálibánu, který začal prosazovat radikální politiku vůči ženám, neuznal. Neuznal ji ani Peking, který však v Afghánistánu má vlastní zájmy v podobě hospodářské iniciativy Pás a stezka.

Začátkem tohoto roku Tálibán oznámil, že podepíše smlouvu s čínskou firmou Central Asia Petroleum and Gas Company (CAPEIC) se sídlem v autonomní oblasti Sin- ťiang. Podle smlouvy bude společnost na severu země těžit ropu po dobu 25 let.

Zahraniční investoři se podle agentury Reuters obávají útoků bojovníků Islámského státu (IS) na Tálibán, kteří se pokoušejí jeho snahy podkopat. Napadli například hotel v Kábulu obílený u čínských podnikatelů.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.