Továrna Fremont společnosti Tesla údajně systematicky rasově diskriminuje své zaměstnance. Stát Kalifornie se rozhodl výrobnu elektrických aut zažalovat poté, co obdržel stovky stížností na segregované pracovní prostředí. Vedení Tesly označilo žalobu za zavádějící.
Společnost Tesla bude muset čelit žalobě u kalifornského soudu. Stát výrobnu elektrických aut zažaloval za vytváření segregovaného pracovního prostředí a rasovou diskriminaci. Kalifornské Oddělení pro spravedlivé zaměstnávání a bydlení totiž doložilo stovky stížností od pracovníků továrny Fremont.
„Pracovníci tmavé barvy pleti musí čelit rasistickým urážkám, diskriminovaní jsou také v platech, úkolech, které dostávají a možnostech povýšit,“ popsal kalifornský úřad podle serveru BBC. Vedení Tesly pak požádalo o pozastavení případu, aby se dle ní obě strany ujistily, že je založený na faktech.
Společnost se také ohradila vůči nekonzistenci kalifornských úřadů. Podle ní totiž továrnu v posledních letech pravidelně kontrolovaly, žádné pochybení však nikdy neoznámily. Stížnosti podkládající žalobu se pak měly odehrát mezi rokem 2015 a 2019.
Podle získaných důkazů měli pracovníci například slýchat urážlivé označení částí továrny, kde pracovali. Ostatní je označovali za „plantáže“ nebo „tmavou stranu“. Denně se také potýkali s graffiti na toaletách, pracovních stanicích nebo obědových stolech.
Jeden pracovník společnosti Tesla například popsal, že viděl nápis „všechny opice pracují venku“. Další popsal, že rasistické urážky slýchal 50 až 100krát denně. Kvůli diskriminaci pak v továrně občas došlo ke konfrontaci, po které byli pracovníci tmavé barvy pleti označení za „agresivní“.
Nabízíme dobře placená místa s velkou inkluzí menšin, brání se Tesla
„Tesla i nadále poskytuje bezpečné, respektující, férové a inkluzivní pracovní prostředí,“ reagoval výrobce elektrických aut na žalobu ve svém blogovém příspěvku. Ve čtvrtek o tom informoval server CNN Business. Ohledně žaloby pak měly americké úřady společnost kontaktovat na začátku ledna.
Loni bylo přitom soudy společnosti nařízeno, aby vyplatila pracovníkovi tmavé barvy pleti 137 milionů dolarů za napáchání škod. Podle soudců ho totiž neochránila před zneužíváním a rasovou diskriminací v továrně Fremont. Společnost Tesla se proti rozsudku odvolala.
Výrobna elektrických aut má po celém světě okolo 99 tisíc zaměstnanců. V továrně Fremont jich pracuje přes 10 tisíc. Ve svém blogovém příspěvku pak vedení Tesly uvedlo, že zmíněná továrna „je posledním výrobcem automobilů v Kalifornii“. Dodalo rovněž, že zaměstnává velké procento menšin a nabízí ve státě Kalifornie dobře placená pracovní místa pro více ne 30 tisíc lidí.