Červenec opět poskytl důkaz o zvýšené hospodářské aktivitě po nuceném odstavení světových ekonomik. Projevilo se to zhodnocením na většině kapitálových trhů. Největší kus se podařilo zabrat rozvíjejícím se trhům, které rostly o více než 9%, což bylo o téměř 40% více než poskočily rozvinuté trhy. Přispělo k tomu několik pozitivních dat. Jak řekl Andrej Rajčany z Across Private Investments „nejde sice zatím o úrovně před koronakrizí, ale trend ekonomik je díky bezprecedentním opatřením vlád a bank nastaven na růstovou trajektorii.
Akciové trhy ve vyspělém i v rozvíjejícím se světě pokračovaly v červenci v růstu již čtvrtý měsíc za sebou při stále přesvědčivějších signálech oživování globální ekonomiky po koronašoku. Pomohli jim podle analytiků J & T Banky i zprávy o pokroku ve vývoji vakcíny proti onemocnění COVID-19, solidní start podnikové výsledkové sezóny za druhý kvartál, uvolněná měnová politika, jakož i očekávání dalších fiskálních stimulů. V druhé polovině měsíce si investoři začali více všímat čínsko-amerického politického napětí, přičemž rostly obavy ze zpomalení tempa obnovy ekonomiky v důsledku vysokých denních nárůstů nově infikovaných osob Covid-19.
Růstu ceny zlata na nová historická maxima
Bezpečně vnímané státní dluhopisy však klesly. Pokles úročení nízkorizikových státních dluhopisů se v červenci přetavil do růstu ceny zlata na nová historická maxima těsně pod dvoutisícdolarovou metou. Žlutý kov podporovalo podle analytiků J & T Banky i přesvědčení, že bezprecedentní fiskální expanze na dluh ke zmírnění dopadu koronašoku vyvolá nutnost dlouhodobé finanční represe, kde budou nominální úrokové sazby pod mírou inflace. Riziko druhé vlny Covid-19, sinoamerické obchodní napětí či oslabující dolar byly další důvody růstu ceny zlata.
Navzdory růstu trhu se svět nezbavil hrozby pandemie. V některých regionech začíná druhá vlna nákazy, přičemž negativní prim hrají především USA, Brazílie a Indie. Vzhledem k rozporuplnému opatření vlád ustavičně roste počet nakažených a efektivní vakcína je v nedohlednu. Zároveň se podle Rajčányho zdá, že ke konci roku mohou opět nastat omezující opatření, které by zpomalily návrat světa do normálních kolejí.