Americké spotřebitele a podniky čeká zdražení široké škály produktů. Důvodem jsou cla, která zavedla administrativa prezidenta Donalda Trumpa na dovoz z Mexika, Kanady a Číny. Růst cen se přitom bude týkat prakticky veškerého zboží dováženého z těchto zemí, informovaly servery CNN nebo USA Today.
Až na drobné výjimky podléhá vše, co Spojené státy z těchto tří zemí dováží, minimálně 20procentnímu clu v případě Číny a 25procentnímu clu v případě Mexika a Kanady. Američané dopady nových poplatků nemusejí pocítit okamžitě. Loni nicméně ze zemí, na které se Trump zaměřil, pocházelo více než 40 procent zboží, které USA importovaly, upozornil server CNN.
Target CEO just said the prices of fruits and vegetables will likely be going up in the next couple of days
— Selina Wang (@selinawangtv) March 4, 2025
Trump just put 25% tariffs on goods from Canada and Mexico – and the 10% tariffs he put on China.
Almost half of all the goods shipped into the US came from those… pic.twitter.com/mJWdEb7nQp
„Vyšší cla zvýší dovozní náklady, což donutí společnosti rozhodnout se mezi tím, zda přistoupí na snížení svých marží, nebo náklady přenesou na spotřebitele,“ uvedl v e-mailu pro USA Today Madhav Durbha, expert na dodavatelské řetězce a viceprezident skupiny CPG. „V každém případě to vytváří inflační tlak a tlumí spotřebitelské výdaje, což má dopad nejen na jednotlivé společnosti, ale i na širší trh,“ poznamenal.
Potraviny
Mexiko a Kanada jsou pro USA významnými dodavateli potravin. Mexiko je největším dodavatelem ovoce a zeleniny, zatímco Kanada vede ve vývozu obilí, hospodářských zvířat a masa. Obchodníci s potravinami přitom mají jen malý prostor pro absorbování vyšších celních nákladů. Z toho důvodu je pravděpodobnější, že je přenesou na zákazníky.
Dle generálního ředitele společnosti Target Brian Cornell se spotřebitelé pravděpodobně dočkají zvýšení cen ovoce a zeleniny už tento týden. „Jedná se o kategorie, u nichž se budeme snažit ceny ohlídat. Spotřebitelé se však pravděpodobně během několika příštích dnů dočkají zdražení,“ prohlásil.
Elektronika, spotřebiče, hračky, obuv
Spotřební elektronika, jako jsou mobilní telefony, televizory a herní konzole, se do USA hojně dováží z Číny. Právě odtud také pochází značná část domácích spotřebičů, hraček a obuvi. Více než polovina (konkrétně 56 procent) obuvi prodávané v USA se vyrábí v Číně, cituje CNN obchodní skupinu Footwear Distributors & Retailers of America.
Automobily
Právě automobilový průmysl je extrémně závislý na přeshraničním obchodu. „Na trhu dnes pravděpodobně není vozidlo, které by nebylo nějakým způsobem ovlivněno cly,“ řekl CNN Peter Nagle, ekonom S&P Global Mobility.
Podle analýzy think tanku Anderson Economic Group se náklady na výrobu automobilů v Severní Americe zvýší o 3 500 až 12 000 dolarů. Při takovémto růstu pak nebude rentabilní některé vozy vůbec vyrábět. Podle ředitele skupiny Patricka Andersona tudíž dojde k omezení výroby a snížení počtu pracovních míst v celém odvětví.