21.9 C
Czech
Čtvrtek 25. července 2024

Jaká je budoucnost Tesly? Podpora Muska Trumpovi rozděluje Wall Street

Podpora prezidentské kampaně Donalda Trumpa ze strany generálního ředitele společnosti Tesla Elona Muska vyvolala na Wall Street bouřlivou debatu o dopadu případného druhého prezidentského období na výrobce elektromobilů.

UAW rozšiřuje automobilovou stávku do největšího závodu Fordu na světě

Odborový svaz United Auto Workers (UAW) rozšířil pokračující stávku uzavřením největšího závodu Fordu. O tomto překvapivém kroku informovala agentura Reuters či server BBC.

UAW uvedl, že 8 700 pracovníků opustilo továrnu na výrobu nákladních automobilů v Kentucky v reakci na to, že americká automobilka č. 2 odmítla pokročit dále ve vyjednávání o smlouvách.

Jde o ostrou eskalaci stávky proti Fordu, General Motors a Stellantis, která začala minulý měsíc. Středeční stávka zastavila výrobu lukrativních pickupů.

UAW tlačí na výrobce automobilů, aby zaměstnancům zvýšili platy a provedli další vylepšení v nových pracovních smlouvách. Jde o první stávku v 88leté historii odborů zaměřenou na automobilky Detroit Three, které dohromady zaměstnávají více než 140 000 členů UAW.

Akcie automobilky se propadly

Ford podle serveru BBC v prohlášení označil nejnovější krok UAW za „hrubě nezodpovědný“. Závod na výrobu nákladních vozů v Kentucky generuje roční tržby ve výši 25 miliard dolarů, což představuje šestinu celosvětových příjmů společnosti z automobilů.

Rozhodnutí prezidenta UAW Shawna Faina zavřít montážní linky, které vyrábějí pickupy Ford Super Duty a velká SUV Lincoln Navigator a Ford Expedition, je pro Ford ranou, která by mohla rychle podkopat celoroční zisky automobilky.

Akcie společnosti se při obchodování mimo pracovní dobu propadly asi o 2 %, poté, co ve středu uzavřely o 0,4 % výše.

Odborům poslední navýšení mezd nestačí

Výrobci automobilů více než zdvojnásobili původní nabídky na zvýšení mezd, souhlasili se zvýšením mezd spolu s inflací a zlepšili platy pro brigádníky, uvádí agentura Reuters. Odbory však požadují další zvýšení mezd, zrušení dvoustupňového mzdového systému a rozšíření odborů na továrny na baterie u všech tří společností.

Poslední výluka je varováním pro General Motors a Stellantis, kde probíhají jednání s UAW. Přichází také v době širších pracovních nepokojů a vrhá oblak nejistoty na odvětví, které tvoří 3 % národního hospodářství. I přes středeční odstávku je však ve stávce jen asi 22 % ze 150 000 zaměstnanců UAW v automobilkách Detroit Three.

Před dvěma týdny se americký prezident Joe Biden stal prvním úřadujícím americkým prezidentem, který navštívil „frontu demonstrantů“. Podpořil tak stávkující dělníky automobilového průmyslu v Michiganu, kde si podle něj dělníci „zaslouží“ zvýšení mezd a úlevy, o které usilují.

Sledujte nás na sítích

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.

NEJNOVĚJŠÍ

Čtvrtletní zisk společnosti Ryanair klesl téměř o polovinu, ceny letenek se snížily

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair zaznamenala 46procentní pokles čtvrtletního zisku po zdanění, což vedlo k poklesu jejích akcií. Letecká společnost to přičítá nižšímu než očekávanému cenovému rozpětí letenek a načasování velikonoční sezóny.