18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

USA varují firmy před porušováním lidských práv v Číně

Bidenova administrativa učinila další krok ve snaze zabránit porušování lidských práv v čínské oblasti Sin-ťiang. Firmy varovala před obchodováním s podniky z této části Číny, kde má docházet k týraní etnické menšiny Ujgurů.

Uvedla také, že v opačném případě mohou následovat legální postihy.

V pátek zapsaly Spojené státy americké (USA) na svůj „černý seznam“ dalších 14 společností. Podle médií by stejný osud mělo tento týden potkat ještě 10 firem.

Podle nového prohlášení americké administrativy „riskují společnosti obchodující v čínské oblasti Sin-ťiang porušování amerických zákonů“. Vydané varování ještě zintenzivňuje snahu USA postavit se dlouhodobému nedodržování lidských práv Čínou.

Podobné kroky v minulosti podnikla také Evropská unie, Austrálie, Japonsko nebo Kanada, ale Spojené státy jednají nejaktivněji. Bílý dům znovu citoval důkazy o tamní genocidě etnické skupiny Ujgurů, ale i dalších muslimských menšin. Čínská vláda obvinění stále odmítá, médiím pak čínské velvyslanectví v USA odmítlo stávající dění okomentovat.

Potrestány budou dle posledního prohlášení také firmy, které administrativa s podezřelým regionem spojí i jen nepřímo. K porušování lidských práv má pak dle dosavadních zjištění patřit například sexuální zneužívání, nucené práce, ale i nedobrovolná sterilizace. Evidováno bylo také ničení mešit, hřbitovů a rozdělování rodin z muslimských menšin. Čína však detenční kempy prohlašuje za „převýchovné“. Dle ní jsou „nezbytné pro potlačení extremismu“.

Tento týden má USA na svůj černý seznam přidat dalších 10 čínských firem

Minulý pátek USA přidaly na svůj „černý seznam“ kvůli porušování lidských práv 14 čínských firem. Tento týden má tamní administrativa oznámit dle médií dalších 10. V březnu také USA sankcionovaly dva čínské úředníky, kteří měli hrát v porušování lidských práv zásadní role.

V minulosti také americké úřady zajišťující hraniční kontroly zakázaly z Číny dovoz některých komponentů potřebných pro výrobu solárních panelů. Státy po celém světě podrobují kritice také dovoz čínské bavlny, jelikož 85 procent z něj pochází právě z oblasti Sin-ťiang.

Z toho důvodu francouzské autority na začátku července zahájily investigaci čtyř módních značek. Patří mezi ně Unqlo, Inditex vlastnící Zaru, SMCP nebo Skechers. Firmy mají totiž údajně těžit z využívání nucené práce pro výrobu jejich produktů.

Minulý měsíc pak podle serveru Al Jazeera nevládní organizace Amnesty International obvinila čínskou vládu z vytvoření „dystopického pekla“. Na oslavě výročí sto let od založení čínské komunistické strany pak prezident západní státy varoval, že se jeho stát „nenechá šikanovat“.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ