25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská centrální banka snížila úrokové sazby, poprvé za posledních 5 let

Evropská centrální banka (ECB) provedla dlouho očekávané snížení úrokových sazeb a vzdálila se tak od rekordní úrovně. Navzdory výraznému poklesu celkové inflace však banka nenaznačila, že by bylo na obzoru další snižování.

Velká Británie už nejspíše nebude patřit mezi 10 největších obchodních partnerů Německa

Od roku 1950 patří Velká Británie mezi 10 největších obchodních partnerů Německa. Od příštího roku se však tato statistika nejspíše změní, jelikož Británie v žebříčku podle Federálního statistického úřadu klesne na 11. místo. Němci totiž v prvních šesti měsících letošního roku kupovali o 11 procent méně britského zboží. Důvodem je především brexit a ztížené podmínky pro britské podniky při hraničních kontrolách, informovala BBC a další servery.

Koncem roku nebude VelkáBritánie nejspíše patřit mezi 10 největších obchodních partnerů Německa. Ve středu totiž Federální statistický úřad předpověděl, že do konce roku klesne na 11. místo žebříčku. Důvodem je odchod Velké Británie z Evropské unie (EU) koncem roku 2020, a tedy i změna obchodních podmínek pro britské podniky. Německo se navíc čím dál víc obrací na partnery z EU. Uvedl to server BBC.

V prvních šesti měsících letošního roku nakupovali Němci o téměř 11 procent méně britského zboží, utratili tedy o 13,8 miliard liber méně. Bilaterální obchod pak dle serveru Reuters klesl o 2,3 procenta na 48,2 miliardy eur. O největší množství importu pak přišlo zemědělství, jelikož se snížil o 80 procent. Druhou nejvíce zasaženou oblastí je obchod s léky, který se zmenšil o polovinu.

Jedním z důvodů poklesu obchodu mezi oběma státy jsou hraniční kontroly zavedené po odchodu Velké Británie z EU. Především pro menší britské firmy se jedná o problém, protože na podobnou administrativu nebyly předtím zvyklé. Ty německé naopak dlouhodobě exportují do celého světa za nejrůznějších podmínek, a tak se se změnou vypořádaly snáz.

„Firmy si zkrátka nemohou dovolit neustále se informovat o různých podmínkách importu, jako jsou například zdravotní certifikáty pro sýry nebo jiné čerstvé produkty,“ uvedl k situaci prezident Britské komory pro obchod v Německu Michael Schmidt. „Pro malé podniky byl brexit jako střela do vlastní nohy, jelikož přišly o svůj nejdůležitější exportní trh,“ dodal.

Ztráta důležitosti Británie v zahraničním obchodu je důsledek brexitu

Německé podniky však podobné problémy nemají. Import do Velké Británie činil za prvních šest měsíců letošního roku 32,1 miliard dolarů. Německo se tak novým podmínkám přizpůsobilo rychleji. Průzkum německé obchodní asociace BGA z prosince 2020 pak ukázala, že jedna z pěti tamních společností změnila tehdy svůj chod tak, aby zboží nakupovala od jiných členských států EU, a ne Velké Británie. „Ztráta důležitosti Británie v zahraničním obchodu je logickým důsledkem brexitu,“ zhodnotil situaci dle Reuters prezident Institutu pro světovou ekonomiku Gabriel Felbermayr.

Loni se Velká Británie v žebříčku obchodních partnerů Německa nacházela ještě na 9. místě, před referendem o odchodu z EU se ale umístila na 5. příčce. Velká Británie proto také v současnosti hledá nové obchodní partnery. Dohodu nyní vyjednává například s Austrálií, veškeré její detaily však nejsou dosud známé. Ve středu se totiž objevily nejasnosti ohledně toho, jakým způsobem v ní bude zmíněný boj s globálním oteplováním nebo snaha o dekarbonizaci obou států.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.