18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

Zambie obdržela od WWF návrh swapu dluhu za přírodu na restrukturalizaci ve výši 13 miliard dolarů

Zambie obdržela návrh na „výměnu dluhu za přírodu“ ve výši 13 miliard dolarů jako součást svých restrukturalizačních diskusí. Jedná se o krok, který je sice složitý na zajištění a není součástí současných rozhovorů, ale mohl by vytvořit ekologický precedens pro další dluhové krize. Informovala o tom agentura Reuters či CNBC Africa.

Vláda ve středu agentuře Reuters potvrdila dosud nezveřejněný detail – že Světový fond na ochranu přírody (WWF) loni poskytl plán, jak by závazky ochrany mohly být součástí dohody.

Ve své nejjednodušší podobě swapy dluhu za přírodu nahrazují drahé dluhopisy nebo půjčky levnějším financováním. Obvykle s pomocí úvěrové záruky od multilaterální rozvojové banky, výměnou za ochranu křehkých ekosystémů.

Tento přístup pomohl jak Belize, tak Seychelům zajistit odpisy, které dávají desítky milionů dolarů na ochranu oceánů. Ochránci přírody vidí Zambii, známou ikonickými Viktoriinými vodopády, jako dalšího zřejmého kandidáta.

Ohrožení lvi a sloni

Obrovské pásy národních parků Zambie jsou domovem nebo migračními trasami pro některé z nejpůsobivějších afrických divokých zvířat, včetně lvů a slonů. Jejich stanoviště jsou však stále více ohrožena změnou klimatu a odlesňováním.

„Ministerstvo financí a národního plánování obdrželo od Světového fondu na ochranu přírody návrh týkající se zvážení swapů dluhu za přírodu,“ uvedlo ministerstvo v e-mailové odpovědi na otázku, zda uvažuje o swapu. Tato myšlenka nebyla zohledněna v současné analýze udržitelnosti dluhu Mezinárodního měnového fondu. To ale nebrání tomu, aby byla přidána později, zvláště pokud by věřitelé dali jasně najevo, že ji podpoří.

„Budeme zvažovat všechny možnosti restrukturalizace dluhu, které jsou v rámci (společný rámec G20), který spadá do parametrů DSA (analýza udržitelnosti dluhu)… a které jsou přijatelné pro všechny strany,“ dodává ministerstvo.

Až miliarda dolarů na zelené projekty

Předseda WWF v Zambii Nachilala Nkombo podle CNBC řekl, že poslední jednání s vládou o jejím návrhu se uskutečnila minulý měsíc. Podle návrhu by na zelené projekty mohlo být poskytnuto 750 milionů až 1 miliarda dolarů.

I když se očekává, že někteří držitelé dluhopisů ze soukromého sektoru v Zambii budou této myšlence otevřeni, není znám názor Číny, Francie a dalších klíčových věřitelů „oficiálního sektoru“. Rozhovory se totiž táhnou již dva roky.

Šéfka MMF Kristalina Georgievová za dva týdny navštíví Zambii. Její cesta se se uskuteční v době přídělového systému dodávek elektřiny těžařským firmám kvůli kriticky nízkým vodním hladinám vodních elektráren, které v Zambii poskytují většinu energie.

Viktoriiny vodopády, hlavní turistický tahák země, byly v posledních letech několikrát zredukovány na pouhý pramínek vody. Zemědělci zaznamenali pokles výnosů plodin, pytláctví zůstává velkým problémem a míra odlesňování patří k nejhorším na světě.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ