Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej protitankových minových systémů Volcano Tchaj-wanu za odhadem 180 milionů dolarů, uvedl ve středu Pentagon. Informovala o tom agentura Reuters či AP News.
Hlavními dodavateli potenciálního prodeje jsou Northrop Grumman a Oshkosh Corporation, informuje agentura Reuters.
Americké zákony vyžadují, aby exekutiva informovala Kongres o potenciálních prodejích zbraní, které přesahují určitou částku. Ale tato oznámení se obvykle neprovádějí, pokud zákonodárci nedali neformální souhlas ministerstvu zahraničí a Pentagonu k postupu.
The US State Department has approved the sale of Volcano anti-tank mine-laying systems to Taiwan, says Pentagon https://t.co/ACOfz255JY pic.twitter.com/SuBDYwlwg3
— Al Jazeera English (@AJEnglish) December 29, 2022
Potenciální dohoda přichází v době, kdy Čína zvyšuje vojenský, diplomatický a ekonomický tlak na Tchaj-wan. A to včetně téměř každodenních misí čínského letectva poblíž ostrova během posledních tří let.
Americké zbraně jsou základním kamenem k udržení regionální stability
Tchajwanské ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že prodej vstoupí v platnost přibližně za měsíc a že systém pomůže zvýšit kapacitu ostrova pro „asymetrické válčení“, aby byly jeho síly agilnější.
„Časté vojenské aktivity Komunistické strany Číny v blízkosti Tchaj-wanu pro nás představují vážné vojenské hrozby,“ uvedlo ministerstvo. Dodalo, že nepřetržité prodeje americké armády jsou „základním kamenem udržení regionální stability a míru.“
Protitankový minový systém Volcano je schopen rozptýlit protitankové a protipěchotní miny buď z pozemního vozidla nebo vrtulníku. Jedná se o typ zbraně, o kterém se někteří odborníci domnívají, že Tchaj-wan potřebuje nejvíce, aby odradil nebo odrazil potenciální čínskou invazi, píše server AP News.
K propagaci této hrozby vyslala čínská armáda 71 letadel a sedm lodí směrem k Tchaj-wanu v rámci 24hodinové demonstrace síly zaměřené na samosprávný ostrov, o kterém tvrdí, že je jeho vlastním územím, uvedlo v pondělí tchajwanské ministerstvo obrany.
Čína vyhrožuje ovládnutím silou
Stále mocnější vojenské křídlo vládnoucí komunistické strany, Lidová osvobozenecká armáda, téměř denně posílá k ostrovu vojenská letadla nebo lodě. Mezi nedělní 6:00 a pondělí 6:00 přeletělo 47 čínských letadel střed Tchajwanského průlivu, neoficiální hranici, kterou obě strany podle tchajwanského ministerstva obrany mlčky přijaly.
Spojené státy jsou na Tchaj-wanu nejsilnějším mezinárodním podporovatelem a hlavním zdrojem zbraní, což Čínu rozčiluje. Čína si nárokuje samosprávný Tchaj-wan jako své vlastní území a slibuje, že v případě potřeby ostrov ovládne silou. Tchaj-wan důrazně odmítá nárok Pekingu na ostrovní stát a tvrdí, že se bude bránit, pokud bude napaden.