Generální ředitel švédské telekomunikační společnosti Ericsson varoval, že struktura průmyslu v Evropě není udržitelná. V regionu podle něj figuruje příliš mnoho poskytovatelů sítí, přičemž vyzval k jejich konsolidaci pro zvýšení konkurenceschopnosti. Tyto komentáře poskytl televizi CNBC.
Šéf švédské telekomunikační firmy Ericsson Börje Ekholm v rozhovoru poskytnutém CNBC varoval před neudržitelností struktury evropského průmyslu a vyzval ke konsolidaci v rámci zvýšení jeho konkurenceschopnosti.
Učinil tak poté, co jeden z největších poskytovatelů 5G sítí na světě oznámil zrušení 8500 pracovních míst. „Velký problém v Evropě je, že zákazníci si nemohou dovolit budovat sítě,“ řekl novinářce CNBC na konferenci Mobile World Congress v Barceloně Ekholm.
Telecom giant Ericsson says Europe’s industry structure is ‘probably unsustainable’ https://t.co/pldVzEq2OY
— CNBC (@CNBC) February 27, 2023
„Myslím si, že to dlouhodobě poškodí evropskou konkurenceschopnost,“ pokračoval dále Ekholm. Na otázku, jak to může region vyřešit, odpověděl: „Můj názor na to znáte. Věřím, že Evropa se potřebuje konsolidovat.“
Ekholm řekl, že konsolidace v zemích jako USA, Čína anebo Indie znamená, že na celostátní úrovni existují pouze dva až tři operátoři. V Evropě jich však máme dvě stovky, z čehož v každé zemi jsou nejméně čtyři.
Indie a její 5G ambice
Ekholm rovněž tipuje, že Indie vybuduje v několika příštích čtvrtletích jednu z nejsilnějších 5G sítí na světě. Domnívá se, že Indie bude v modernizaci sítí mnohem inovativnější než ostatní světové státy.
To však nejsou jediné ambice nyní již nejlidnatějšího národa světa. Podle projekce investiční banky S&P Global se Indie do roku 2030 může stát třetí největší ekonomikou světa.
Vláda se zaměřila na přeměnu Indie v lukrativní centrum pro zahraniční investory a výrobní velmoc. Indie nabízí levnou pracovní sílu, hladový trh, nízké výrobní náklady a různé benefity pro investory, jako jsou slevy na daních.
Ericsson je poslední technologickou společností, která oznámila velké propouštění. Válka na Ukrajině vedla k inflační a energetické krizi. Domácnosti čelí vysokým životním nákladům, což souvisí s nižší poptávkou po technologiích a technologických službách.