Nový guvernér japonské centrální banky akademik Kazuo Ueda v pondělí sdělil, že hodlá úzce komunikovat s japonskou vládou a pružně vést měnovou politiku. Ueda si stoupl do čela Bank of Japan (BoJ) v neděli. Upozorňují na to CNBC a Reuters.
„Vzhledem k vysoké ekonomické nejistotě bude BoJ úzce komunikovat s vládou a pružně řídit měnovou politiku,“ oznámil novinářům nový šéf japonské centrální banky Kazuo Ueda (71 let) po setkání s japonským premiérem Fumio Kišidaem.
Ueda nahradil Haruhika Kurodu, jehož druhé pětileté funkční období skončilo 8. dubna. Novinářům podle televize CNBC rovněž sdělil shodu s premiérem, že není třeba revidovat společné prohlášení banky a vlády o co nejrychlejším dosažení 2procentní inflace.
Japan's new central bank chief vows to guide policy 'flexibly' https://t.co/gjwRGDBOlM
— Devdiscourse (@Dev_Discourse) April 10, 2023
Nový šéf BoJ bude čelit obtížné situaci. Zpomalení globálního růstu totiž zatemňuje vyhlídky na trvalé zrychlení inflace a mezd v Japonsku, což je předpoklad pro zrušení nepopulární měnové politiky řízení výnosů státních dluhopisů jeho předchůdce.
Japonsko čelilo opačnému problému než zbytek světa. Zatímco ceny po vypuknutí ukrajinské války globálně rostly, v Japonsku naopak dlouhodobě stagnovaly. A zatímco centrální banky zvyšovaly úrokové sazby, ta japonská si zachovala uvolněnou měnovou politiku.
Uvolněná měnová politika zůstane
Ueda byl členem výboru banky v letech 1998 až 2005. Právě v té době instituce bojovala proti deflaci a zavedla nulové úrokové sazby. Agentura Reuters napsala, že Ueda nadále prosazuje uvolněnou měnovou politiku, neboť inflace stále nedosáhla 2procentního cíle.
„Pokud se inflace bude stabilně a udržitelně blížit ke 2 procentům a BoJ se rozhodne normalizovat měnovou politiku, bude muset provést velmi velké úpravy,“ řekl Ueda a dodal: „Způsobí to velké narušení ekonomiky a trhů.“
Uvedl, že i když se objeví známky toho, že inflace směřuje ke 2 procentům, BoJ bude potřebovat čas ke kontrole růstu mezd. „Když se podíváme na aktuální ekonomický, cenový a finanční vývoj, je prozatím vhodné zanechat řízení výnosové křivky,“ řekl.
Tato měnová politika čelí kritice, že narušuje trhy a poškozuje marže bank. Inflace v Japonsku v lednu dosáhla 41letého maxima 4,2 procenta. Jádrová inflace stále zůstává na úrovni 3 procent.