Tesco loni zaznamenalo skokový nárůst tržeb, ale propad zisků na polovinu kvůli vysokým nákladům. Britská firma rovněž zaznamenala nižší objemy nákupů. Zákazníci se totiž po pandemii častěji stravovali v restauracích a ceny potravin pak rostly kvůli válce na Ukrajině. Informují o tom BBC News a The Guardian.
Britský maloobchodní řetězec Tesco oznámil nárůst tržeb o 7 procent na 66 miliard liber a propad zisků před zdaněním o 51 procent na jednu miliardu liber. Provozní zisk se firmě snížil o 6,9 procenta na 2,6 miliardy liber.
Generální ředitel Tesca Ken Murphy uvedl, že řetězec se potýkal hlavně s výrazným nárůstem cen dodavatelů. Na propadu zisků se však podepsaly i zvyšující se provozní náklady kvůli rostoucím cenám energií a nárokům na mzdy.
Tesco sees profits halve to £1bn as costs rise https://t.co/lfXj9YRDNd
— BBC News (UK) (@BBCNews) April 13, 2023
Murphy rovněž podle televize BBC uvedl, že minulý rok byl pro zákazníky „neuvěřitelně těžký“, kvůli válce na Ukrajině totiž prudce rostly ceny potravin. Předpověděl, že ceny základního zboží porostou ještě v následujícím půl roce.
Tesco se snažilo své zákazníky chránit nižšími cenami oproti konkurenci, uvedl v prohlášení s tím, že prodej potravin ve Spojeném království vzrostl o 4,6 procenta, přičemž dominovaly vlastní značky řetězce, napsal list The Guardian.
Ceny klesají, ale nestačí to
Objem prodaného zboží nicméně klesl. Zákazníci totiž změnili své chování po pandemii covidu-19, během které se kvůli nedostupnosti restaurací stravovali ve svých domovech, po rozvolnění restrikcí však naopak dávali přednost službám.
Lidé však venku jedli méně než před pandemií a začali šetřit i na nákupech v důsledku války na Ukrajině. Inflace rostla po celém světě hlavně kvůli rostoucím cenám energií a právě potravin, zejména masa a obilných a mléčných výrobků.
Murphy očekává, že zákazníci i přes hezké počasí v létě dají přednost domácímu stravování, neboť vyhlídky zůstávají pro spotřebitele i podniky spíše negativní. „Ceny některých komodit začínají klesat, mnohé jsou však stále inflační,“ podotkl Murphy.
Podle analytičky Sophie Lund-Yates z firmy podnikající ve finančních službách Hargreaves Lansdown propad zisků Tesca ukázal, že extrémní ceny potravin byly pro spotřebitele jednou z nejvíce „bolestivých“ oblastí v celkovém růstu životních nákladů.
Zisky Tesca se propadly také kvůli odpisu nemovitostí ve výši 982 milionů liber a nákladům na restrukturalizaci v hodnotě 138 milionů liber, která zahrnuje plánované zrušení stovek pracovních míst.