Výrobce mýdla Dove a zmrzliny Cornetto obhajoval své rozhodnutí pokračovat v provozu v Rusku více než rok poté, co země napadla Ukrajinu. Informoval o tom server BBC či news.com.au.
Britský gigant spotřebního zboží Unilever byl zařazen na ukrajinský seznam „Mezinárodních sponzorů války“, přičemž Kyjev tvrdí, že nadále profituje z operací v Rusku.
„Národní agentura pro prevenci korupce přidala britskou společnost Unilever na svůj seznam ‚mezinárodních sponzorů války‘,“ stojí podle serveru news.com.au v prohlášení. Katalog značek Unilever zahrnuje mýdlo Dove, zmrzlinu Magnum a Cornetto, řadu ledových čajů Lipton a Rexona a mnoho dalších.
Ukrajinští a britští aktivisté v pondělí demonstrovali před londýnským sídlem společnosti, kde velký falešný billboard, připomínající reklamu na mýdlo Dove, ukazoval zraněné ukrajinské vojáky.
„Dove – pomáháme financovat ruskou válku na Ukrajině,“ stálo na něm.
In London, near the headquarters of Unilever, activists installed a sign "Helps to finance the war of the Russian Federation in Ukraine." Unilever still does business in the Russian Federation, in 2022 the company paid $331 million in taxes there. pic.twitter.com/8inEwp1m84
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) July 4, 2023
Unilever uvedl, že odchod „není přímočarý“. Jeho operace by prý převzal ruský stát, pokud by zemi opustil. Moral Rating Agency obvinila firmu z napomáhání ruské invazi. Stalo se tak poté, co skupina pro kampaň odhadla, že firma ročně přispívá do ruské ekonomiky 579 miliony liber.
„Unilever se musí přestat schovávat za svou rozvahu a výmluvy, aby čelil realitě, že prodej zmrzliny může Putinovi umožnit zaplatit za kulky,“ řekl zakladatel Mark Dixon.
Prodává většinu svého původního zboží
Řada západních společností od Applu po Levi’s opustila Rusko v důsledku jeho loňské invaze na Ukrajinu. A to jak z etických důvodů, tak kvůli sankcím, které znesnadnily provoz v zemi. Některé firmy tam však stále podnikají, například americký gigant se spotřebním zbožím Procter & Gamble, který uvedl, že své aktivity v zemi omezil.
Společnost Unilever, která prodává výrobky, jako je zmrzlina Marmite a Ben & Jerry’s, uvedla, že zastavila vývoz a dovoz do a z Ruska a přestala tam inzerovat. Tvrdí také, že v zemi prodává pouze „nezbytné“ produkty, včetně každodenních potravin a hygienických produktů, uvádí BBC.
Agentura Moral Rating Agency (MRA) ale uvedla, že výrobní závody Unileveru v Rusku nadále vyráběly a prodávaly většinu svého původního zboží. Uvedla, že její výpočty odpovídaly celkové částce, kterou Unilever ročně odváděl do ruské pokladny, spolu s penězi vynaloženými na místní dodavatele, zaměstnance a na další náklady, jako je nájem a technologie.
„Výpočet MRA začíná tím, že Unilever ve své výroční zprávě za rok 2022 připouští, že její ruské podnikání představuje 1,4 % obratu,“ dodala skupina.
Odchod podle firmy není jednoduchý
Unilever vydal prohlášení: „Chápeme, proč se objevují výzvy, aby Unilever opustil Rusko. Chceme také jasně říci, že se nesnažíme chránit nebo řídit naše podnikání v Rusku. Pro společnosti jako Unilever, které mají v zemi významnou fyzickou přítomnost, však odchod není jednoduchý.“
Společnost, která v Rusku zaměstnává kolem 3000 lidí, uvedla, že pokud by se měla vzdát svých značek v Rusku, „byly by přivlastněny – a následně provozovány – ruským státem“.
Gigant spotřebního zboží uvedl, že nebyl schopen najít způsob, jak prodat podnik, aby se „vyhnul tomu, že by ruský stát mohl získat další výhody, a zároveň aby ochránil své lidi“. Podle něj neexistují žádné „žádoucí“ možnosti. Pokračovat v podnikání s „přísnými omezeními“ je za daných okolností nejlepší cestou vpřed.
Od začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 se více než 1200 nadnárodních společností zavázalo přerušit vztahy s Ruskem, včetně Coca-Coly, Ford Motor Company, McDonald’s a Adidas.
Tento týden byla kritizována firma Shell za pokračování v obchodování s ruským plynem více než rok poté, co se zavázala stáhnout se z ruského energetického trhu. Ropný gigant uvedl, že obchody byly výsledkem „dlouhodobých smluvních závazků“ a neporušují zákony ani sankce.