Amazon ve svých skladech v USA zkouší humanoidní roboty. Ukazuje to, že technologický gigant automatizuje stále více svých operací. Informoval o tom server BBC či The Guardian.
Amazon uvedl, že k tomuto kroku přistoupil, aby „uvolnil zaměstnance, aby lépe poskytovali služby zákazníkům“. Ambiciózní snaha společnosti o integraci robotiky do jejího rozsáhlého provozu vyvolala obavy z dopadu na její pracovní sílu téměř 1,5 milionu lidí, uvádí The Guardian.
New video of Amazon trialing humanoid robots in US warehouses:
— AI Breakfast (@AiBreakfast) October 20, 2023
They currently employ 1.6 million people. pic.twitter.com/H3xJ9z3CW0
Společnost podle BBC informovala, že testuje nového robota jménem Digit, který má ruce a nohy a dokáže se pohybovat, uchopovat a manipulovat s předměty podobným způsobem jako člověk. Odbory to komentovaly slovy, že Amazon „jednal se svými pracovníky jako s roboty už léta“.
„Automatizace Amazonu je hlavním závodem ve ztrátě pracovních míst. Už jsme viděli stovky pracovních míst mizejících v distribučních centrech,“ řekl Stuart Richards z britského odborového svazu GMB.
Vždy budeme potřebovat lidi, tvrdí hlavní technolog
Amazon v oznámení však tvrdí, že jeho robotické systémy ve skutečnosti pomohly vytvořit „stovky tisíc nových pracovních míst“ v jeho provozech. „To zahrnuje 700 kategorií nových typů pracovních míst na kvalifikovaných pozicích, které ve společnosti dříve neexistovaly,“ uvedla firma.
Technologický gigant má nyní podle svých slov více než 750 000 robotů, kteří „spolupracují“ s lidským personálem. Často se používají k plnění „vysoce se opakujících úkolů“.
Hlavní technolog Amazon Robotics, Tye Brady, řekl novinářům na tiskové konferenci v Seattlu, že lidé jsou „nenahraditelní“. Popřel myšlenku, že by společnost mohla mít v budoucnu plně automatizované sklady. „Lidé jsou ústřední pro proces naplnění, schopnost myslet na vyšší úrovni, schopnost diagnostikovat problémy.““Vždy budeme potřebovat lidi… Nikdy jsem se nesetkal s automatizovaným systémem, který by fungoval 100 % času. Myslím, že ani vy.“
Nohy místo kol
Digita vyvinul Agility Robotics, startup se sídlem v Corvallis v Oregonu, podporovaný Amazonem. Je vysoký 175 centimetrů a váží 65 kilogramů. Unese až 16 kilogramů.
Namísto použití kol chodí Digit po dvou nohách. Má také ramena, která mohou zvedat a přemisťovat balíky, kontejnery, objednávky zákazníků a předměty. Scott Dresser z Amazon Robotics řekl, že robot je prototyp. Zkouška je o zjištění, zda by mohl bezpečně pracovat s lidskými zaměstnanci.
„Je to experiment, který provádíme, abychom se dozvěděli trochu více o tom, jak můžeme používat mobilní roboty a manipulátory v našem prostředí zde v Amazonu,“ řekl. Pan Dresser naznačil, že obavy z nahrazení lidských pracovních míst neodpovídají realitě.
Společnost minulý rok oznámila, že testuje obří robotické rameno, které dokáže sbírat předměty. K přemisťování zboží po svých skladech již využívá roboty na kolech a ve dvou státech USA začala používat k doručování drony.
Samostatně na středeční akci Amazon oznámil, že nasazuje robotický systém s názvem Sequoia v jednom ze svých skladů v Houstonu ve snaze urychlit dodávky. Systém je navržen tak, aby pomohl identifikovat a uložit zásoby o 75 procent rychleji a zkrátil dobu zpracování objednávek až o 25 procent.