Společnosti pro sdílení jízd Uber a Lyft zaplatí 328 milionů dolarů za vyrovnání nároků, protože „systematicky podváděli“ newyorské řidiče na mzdách a výhodách. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Dohoda řeší dlouhé vyšetřování newyorské generální prokurátorky. Ta to označila za největší vyrovnání za krádeže mezd v historii její kanceláře. Dohoda také znamená, že řidiči ve státě New York dostanou garantovanou minimální hodinovou sazbu a placenou nemocenskou, uvádí agentura Reuters.
Uber and Lyft agree to pay combined $328 million for withholding money from drivers.
— ABC News (@ABC) November 2, 2023
Uber agreed to pay $290 million and Lyft $38 million in what New York Attorney General Letitia James called the largest wage-theft settlement her office has ever secured. https://t.co/8AuS0BqfJA pic.twitter.com/XkDGVun1ZA
Uber závěr sporu označil za „mezník“, zatímco Lyft řekl, že to byla „výhra pro řidiče“.
Vyrovnání znamená, že ani jedna společnost nemusí přiznat chybu, přičemž Uber zaplatí 290 milionů dolarů, zatímco Lyft zaplatí 38 milionů dolarů. Obě společnosti jakoukoli vinu popřeli.
Spory o klasifikaci řidičů
Jedná se o výsledek dlouhodobé debaty o tom, zda by aplikace pro spolujízdu měly klasifikovat řidiče jako zaměstnance, nebo jako osoby samostatně výdělečně činné.
„Uber a Lyft léta systematicky podváděly své řidiče o výplaty a benefity v řádu stovek milionů dolarů, zatímco ti pracovali dlouhé hodiny v náročných podmínkách,“ uvedla v prohlášení generální prokurátorka New Yorku Letitia Jamesová.
Její kancelář se zabývala tvrzeními, že Uber a Lyft v letech 2014 až 2017 neoprávněně odečítaly daně a poplatky newyorským řidičům, nikoli jejich cestujícím. Tvrdila také, že společnosti neposkytly řidičům placenou nemocenskou, na kterou mají zaměstnanci podle newyorského práva nárok.
„Tito řidiči v drtivé většině pocházejí z přistěhovaleckých komunit a spoléhají na tato zaměstnání, aby zajistili své rodiny,“ řekla Jamesová. „Vyrovnání zajistí, že konečně dostanou to, co si právem vydělali a co jim podle zákona dluží.“
Vzor pro ostatní státy?
Uber také uvedl, že zaplatí nezveřejněnou částku do fondu pojištění pro případ nezaměstnanosti státu New York. Řidiči a doručovatelé tak budou mít přístup k dávkám v nezaměstnanosti, pokud by se ocitli bez práce.
„To je obrovské,“ řekl Shannon Liss-Riordan, právník, který zastupuje tisíce řidičů Uber a Lyft, kteří zpochybňují praktiky společností. „Toto urovnání by mohlo pomoci urychlit úsilí ostatních států dosáhnout nápravy pro řidiče, jejichž práva byla porušena.“
Podle společnosti bude čtvrteční dohoda sloužit jako „vzor pro ostatní státy“ a zavede pravidla, která znamenají, že řidiči v New Yorku dostanou až 56 hodin placené nemocenské za rok. Řidiči Uberu mimo New York budou mít nárok na hodinu nemocenské s plnou mzdou za každých 30 odpracovaných hodin a minimální mzdu ve výši alespoň 26 dolarů za hodinu.
Obě firmy označily oznámení za „výhru pro řidiče“. Po dnešní dohodě v New Yorku podle informací BBC akcie Uberu na začátku obchodování vzrostly o 5,2 procenta, zatímco Lyft vyskočil o 7,1 procenta.