Zadlužení Evropské unie pokračovalo v loňském třetím čtvrtletí v poklesu. Snížilo se na 82,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Tuto informaci v pondělí zveřejnil statistický úřad Eurostat. Naopak v České republice se situace vyvíjela opačným směrem.
Zadlužení se v České republice oproti předchozímu čtvrtletí zvýšilo a dosáhlo 44,5 procenta výkonu ekonomiky, což představuje rekordní státní dluh.
Trend postupného snižování zadlužení pokračoval i v zemích eurozóny, kde se zadlužení ve třetím čtvrtletí snížilo na 89,9 procenta z hodnoty 90,3 procenta o čtvrtletí dříve. Meziročně je zadlužení nižší jak v EU a v eurozóně, tak v Česku.
Zadlužení EU loni ve třetím čtvrtletí dál klesalo, v Česku se naopak zvýšilo https://t.co/9g2613FskJ pic.twitter.com/59nHXYLdyn
— financninoviny (@financninoviny) January 22, 2024
Státní dluh se ke konci třetího čtvrtletí v absolutních číslech zvýšil v EU nad 13,78 bilionu eur (více než 341 bilionů Kč), zatímco před rokem přesahoval 13,20 bilionu eur. V České republice státní dluh vzrostl na rekordních více než 3,21 bilionu korun. O rok dříve, tedy na konci třetího čtvrtletí 2022, přesahoval 2,98 bilionu korun.
Deficit veřejných financí se meziročně zlepšil
Deficit veřejných financí EU pak v loňském třetím čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů dosáhl 2,8 procenta HDP, a zlepšil se tak proti tříprocentnímu deficitu o čtvrtletí dříve a proti deficitu 3,8 procenta HDP o rok dříve, uvedl v samostatné zprávě Eurostat.
Naopak v České republice se deficit zhoršil na 3,1 procenta z hodnoty 2,9 procenta na konci druhého čtvrtletí, avšak meziročně se zlepšil. Na konci třetího čtvrtletí 2022 totiž představoval 4,3 procenta výkonu ekonomiky.
ČR je i tak zadlužena méně, než je průměr EU
Nejvyšší zadlužení má i nadále Řecko, které je členem eurozóny a které se po finanční krizi z let 2008 a 2009 dostalo do tak vážných problémů, že je musely před bankrotem zachraňovat ostatní členské země eurozóny a finanční instituce včetně Mezinárodního měnového fondu (MMF). Zadlužení Řecka v loňském třetím čtvrtletí činilo 165,5 procenta HDP ve srovnání s hodnotou 167,1 procenta o čtvrtletí dříve. Řecko své zadlužení z vysokých hodnot vytrvale snižuje.
Velmi silně zadlužena je také Itálie, Francie, Španělsko, Belgie a Portugalsko, kde zadlužení přesahuje 100 procent HDP. Česká republika tak nadále zůstává zadlužena výrazně méně, než činí průměr EU. Nejnižší zadlužení mělo na konci třetího čtvrtletí Estonsko, jako jediné v EU s hodnotou méně než 20 procent výkonu ekonomiky, a dále Bulharsko, Lucembursko a Švédsko, kde zadlužení nepřesahuje 30 procent HDP.